image courtesy of freedigitalphotos.netPočítač – zdánlivě jednoduchý přístroj, se kterým pracujete denně nejen vy, ale i vaše rodina. Položili jste si však někdy otázku, zda je váš počítač správně chráněn? Zda je váš počítač správně uzpůsoben pro všechny členy domácnosti, ale také pro případnou návštěvu? Přinášíme vám druhý díl našeho článku o tom, co je dobré udělat, máte-li doma počítač, který používá celá vaše rodina.

V našem prvním díle jsme se bavili o tom, že na společném počítači či notebooku je dobré mít vytvořeno hned několik účtů – pro každého člena domácnosti, ale také pro veřejnost. Dále je dobré, abyste znali veškerá hesla vašich členů rodiny. Proč? Je dobré, když mají rodiče dohled nad tím, co děti na počítači dělají. V poslední řadě jsme si řekli také něco o tom, že heslo je dobré nikomu nesdělovat, ale zároveň je dobré mít takové, které nezapomenete a je dobré jej po čase mírně obměňovat. Dnes si povíme něco o tom, jaká je vhodná doba, po kterou by vaše děti měly trávit čas na počítači, dále si povíme něco o tom, že je důležité se svými dětmi o internetu a jeho hrozbách mluvit, v neposlední řadě si povíme něco o antivirech a nakonec pár slov o tom, co všechno můžete vy či vaše děti způsobit konzumací jídla a pití u PC.

Pokládáte si otázku, jaká je doba, po kterou byste měli vaše děti nechat vysedávat u počítače? Na tohle není vyloženě žádná odpověď správná, ale rozhodně platí fakt, že čím méně tím lépe. Čím více tráví člověk u počítače, tím více ho může internet ovlivnit. Nejen že neustálé vysedávání u PC není pro vaše dítě zdravé (nedostatek pohybu vede k obezitě), ale zároveň má další negativní účinky, např. na oči, které se rychleji unavují. Vaše dítě může dlouhým vysedáváním u PC ztratit zájem o komunikaci s lidmi a okolím – vaše dítě může ztratit v nejhorším případě i kamarády a uzavřít se, nemluvě o tom, že některé internetové publikace mohou i ovlivňovat. Co se používání počítače týče, musíme stejně tak mluvit i o různých aplikacích či hrách, které vaše dítě využívá.

Pokud máte strach, že by vaše dítě trávilo denně na počítači opravdu hodně času, zkuste mu dát denní ultimátum, např. 2 hodiny, nebo můžete na počítači nastavit uzamčení účtu po určité době.

S užíváním internetu je úzce spojena komunikace v rodině. Vždy je dobré mluvit o tom, co vaše dítě na internetu dělá. Pokud je součástí nějaké sociální sítě, je dobré, abyste měli přehled, co na internetu sdílí (jaké fotky, statusy, co komentuje, jak komentuje apod.). Nebojte se si se svým dítětem o internetu promluvit. Zjistěte, jak tam tráví čas a vždy je dobré mu dát lepší alternativu. I přesto, že si můžete myslet, že vaše dítě ví, jak se chovat na internetu, můžete být mnohdy překvapeni. Zejména je dobré se při takovém rozhovoru zaměřit na hrozby typu „pošlete sms apod.“. V nejhorším případě se takovou nevinnou smskou či e-mailem může člověk dostat až do opravdového zadlužení. Dále je důležité i stahování – zjistěte si, co je a není legální stahovat. Zjistěte, jak vaše dítě stahuje, co stahuje. Většina stahování (zejména torrentů) je nelegální, stejně jako šíření.

Opravdu důležité je ale chránit nejen členy rodiny, ale i počítač samotný. Je důležité, aby váš počítač měl kvalitní antivirovou ochranu. Většina lidí netuší, že např. v dubnu letošního roku přestane společnost Microsoft podporovat systémy Windows XP, což znamená, že takový PC nebude nijak chráněn – ani antivirový program jej neochrání, nebudou takovému PC poskytovány aktualizace a bude jednodušší zneužít veškerá data. Z toho důvodu, pokud máte ještě počítač se systémem Windows XP, přejít na novější verzi – např. Windows 7 či 8.

Nyní ale pár slov k antivirové ochraně – ta je opravdu důležitá, aby nedošlo k napadení vašeho pc různými viry. Pokud za něj nechcete platit, doporučujeme např. antivirový program, který vydává společnost Microsoft a je zdarma. Jmenuje se Microsoft Security Essentials. Vždy je dobré mít nastavené pravidelné antivirové kontroly.

Nakonec se mírně zaměříme na to, zda je dobré či není dobré konzumovat nápoje a jídlo u PC. Je jasné, že to dobré není. Pokud jsou vaše děti zvyklé u PC jíst nebo pít, okamžitě to zakažte. Riskujete, že jednoho dne vám může odejít např. klávesnice, nebo celý počítač. Proč? Může se stát, že dítě rozlije do klávesnice nápoj (to má za následek většinou její devastaci – u notebooku není oprava klávesnice levná záležitost). Co se jídla týče, drobky taktéž padají do klávesnice, která pak může zlobit – např. nejde úplně stisknout některá tlačítka vlivem drobků.

Konzumace jídla a pití u PC je tabu, pokud chcete, aby nedošlo k poškození např. klávesnice. Jíst se má u kuchyňského stolu, nikoli u PC či notebooku, kde se pracuje.