Oslavit jarní svátky se dá i milou návštěvou a přípravou pohoštění. Klasickým sladkým symbolem je velikonoční beránek. Nejen, že chutná celé rodině, ale vypadá opravdu moc mile s čumáčkem z oříšku či rozinky a mašličkou kolem krku.

Dneska jsem si nachystala  pár receptů, které vyzkouším příští týden v praxi. Jaké by to totiž byly Velikonoce bez voňavého beránka a jiných dobrot z kynutého těsta?

Co tedy pekly už naše babičky a co budeme péct na Velikonoce my?

Velikonoční beránek

14 dkg másla, 14 dkg moučkového cukru, 20 dkg polohrubé mouky, 4 vejce, hrst ořechů a půl prášku do pečiva

Máslo rozetřeme s cukrem a žloutky, přidáme polohrubou mouku, nasekané nebo pomleté ořechy, půlku prášku do pečiva a sníh ušlehaný z bílků. Formu na beránka pořádně vymažeme a vysypeme. Těsto vlijeme do části s hlavičkou, druhou částí přiklopíme a pečeme v předehřáté troubě přibližně na 190 stupňů C asi 40 minut.

Pražský koláč

250 g polohrubé mouky, 250 g hladké mouky, 30 g droždí, 1 vejce, sůl, 3 lžíce pískového cukru, 2 dl mléka a 2 dl sladké smetany, skořicový cukr, drcená jádra mandlí a ořechů

Náplň: smetana ke šlehání, ztužovač, troška moučkového cukru, tučný měkký tvaroh

Mouku nasypeme do mísy a uprostřed uděláme důlek, do kterého rozdrobíme droždí. Přidáme trochu cukru, vlažného mléka a necháme vykynout. Poté vmícháme zbylý cukr, smetanu, vejce, sůl a vypracujeme těsto, které necháme kynout. Během kynutí těsto několikrát propracujeme.

Z vykynutého těsta vytvoříme dvě větší placky, které přeneseme je na tukem vymazaný plech. Necháme krátce vykynout, potřeme je rozšlehaným vejcem. Posypeme obě placky skořicí smíchanou s cukrem, nebo skořicovým cukrem a drcenými jádry mandlí a ořechů. Vložíme do předem vyhřáté trouby a upečeme. Vychladlé placky pak podélně rozkrojíme. Spojíme je šlehačkovou náplní a necháme ztuhnout. Koláč servírujeme tak, že ho krájíme na díly.

Šlehačkovou polevu připravíme z vychlazené ušlehané smetany, kterou smícháme se ztužovaček a moučkovým cukrem. To vše lehce vmícháme do tučného měkkého tvarohu.