Kojení je nejpřirozenější výživou dítěte. Nejen, že díky mateřskému mléku dostává děťátko všechny výživné látky, které potřebuje, ale zároveň se také upevňuje citové pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však nemusí být vždy tak úplně jednoduché a bezproblémové, jak by se mohlo na první pohled zdát, z různých příčin se může pořádně komplikovat.
Jednou z nich je retence mléka. Pokud se prs dostatečně nevyprazdňuje, může se v mlékovodu objevit překážka, která neumožňuje jeho volný odtok a mléko se tak hromadí – dochází k zadržování mléka. To trápí téměř každou maminku. Kromě zastavení odtoku mléka jsou dalšími příznaky i bolestivé zduření v jednom místě prsu, napětí, zatuhnutí, zarudnutí a zvýšená teplota prsu. Vaše miminko odmítá pít, mléko je slabší než obvykle, jeho tok je pomalejší. Nejčastějším důvodem je nedostatečné vyprázdnění prsu, roli může hrát špatná technika kojení nebo omezování doby a frekvence kojení.
Při léčbě nejsou nutná antibiotika, pokud nedojde k zánětu, který se z ucpaného mlékovodu může vyvinout. Vystačíte si s paracetamolem, vyzkoušet můžete i tymiánovou mast. Před kojením pomůže přikládat teplé vlhké obklady a jemně prso masírovat, upravit techniku kojení, brada dítěte by měla při sání směřovat k postiženému místu. Rozhodně není důvod k přerušení kojení. Po kojení prs zchlaďte, dobře se osvědčily například studené tvarohové obklady. Předcházet retenci můžete pravidelným kojením, vyprazdňováním prsu do pocitu uvolnění (úplné vyprázdnění tvorbu mléka naopak zvyšuje). Zbylé mléko odsajte odsávačkou, střídejte polohy při kojení, dodržujte správnou techniku kojení, zkontrolujte, jestli Vaše děťátko pije efektivně a je správně přisáté, dávejte si pozor na prochladnutí, především při nočním kojení.
Problém s ucpanými mlékovody se spontánně vyřeší do 24 hodin od nástupu i bez léčby. Pokud se do té doby situace nezlepší a intenzita bolesti i horečky stoupá, neprodleně vyhledejte svého gynekologa, který Vám předepíše antibiotika, jedná se totiž už o vážnější problém.