Ať už si obléknete cokoliv, pořád si připadáte jako těhotná? Ano, možná to bude tím, že vás trápí nepříjemné nadýmání, které může být způsobeno mnoha faktory, včetně přejídání. Ovšem mezi nejčastější příčiny patří nadbytečný „plyn“ a zadržování vody. Není nutné, abyste každý den jedla Activii, postačí, když si přečtete pár našich tipů, jak s nadýmáním zatočit!

• Pravidelné cvičení – Pravidelné cvičení skutečně může dopomoci k tomu, abyste se vyhnula nafouknutému bříšku. Proč? Je to z toho důvodu, že pokud se budete cvičení věnovat ve správný čas a především pravidelně, vaše tělo nebude tolik zadržovat vodu. Krom plochého bříška si také zajistíte správné a efektivní fungování střev.

• Vyzkoušejte probiotika – Krom zadržování vody, může mít nadýmání několik dalších příčin. Jednou z nich je nerovnováha bakterií. A jestliže vás nafouklé bříško také trápí, můžete vyzkoušet účinná probiotika, např. Bifidobacterium infantis. Nejen že podporuje mikrobiální rovnováhu trávicího traktu, správné trávení, vstřebávání živin, ale také podporuje přirozenou imunitní odpověď organismu. V lékárnách si například můžete zakoupit probiotika Biopron 9 Premium.

• Něco na uklidnění – Ne, skutečně nemáme na mysli milion prášků a tabletek, ale něco z přírody. Takové bylinné čaje, jako je máta peprná, heřmánek a fenykl jsou dobrou volbou pro zklidnění nafouklého bříška. Mnoho z nich lze zakoupit v obyčejných supermarketech, ale také lékárnách a bio obchodech.

• Neustálá hydratace -Přiznejte si, že to slyšíte z každé strany, jak je důležité pít hodně tekutin. Jenže je to prostě pravda. Dostatečný příjem tekutin opravdu dokáže snížit zadržování vody. Pokud je vaše tělo správně hydratované, nebude muset v těle tekutiny dlouho uchovávat, protože bude „vědět“, že ho o žízni nenecháte.

• Správné žvýkání – Tak tohle je prosté a jednoduché. Jestliže si na talíř naložíte své oblíbené jídlo, ale nemáte moc času ho pořádně rozžvýkat, a tak to do sebe prostě nějak nakopnete a letíte, je to špatně! Jezte pomalu a každé sousto se snažte několikrát přežvýkat. Svému tělu tak usnadníte trávení.

• Pravidlo dvou S – Ještě jste o tom neslyšela? Není divu, ovšem i přesto je nutné vědět, že příliš mnoho soli může v těle zadržovat vodu. Proto je tedy důležité dbát na to, kolik soli použijete při vaření a dochucování. Stejně tak se občas začtěte do etikety svých oblíbených produktů a vyhněte se těm, které mají příliš vysoký obsah sodíku.

• Potraviny, které vás „zaplynují“ – Možná se tomu budete smát, ale opravdu existuje celá řada potravin, které vaše tělo mohou lajcky řečeno „zaplynovat“. Jsou to například fazole, květák, brokolice, ale i sycené nápoje!

• Žvýkačková královna – Jestli jste si naprosto jistá, že dodržujete všechna tyhle pravidla, možná jste zapomněla ještě na jedno – žvýkání žvýkaček. Ano, je sice fajn, že snižují riziko vytváření zubního kazu a dokážou nám osvěžit dech, ovšem mohou patřit i mezi příčiny nadýmání.

Tyto jednoduché tipy, které když zahrnete do svého životního stylu, by vám měly pomoci v boji s nadýmáním. Pokud nadýmání neustupuje, nebo jej doprovází pocit zvracení, bolest břicha, horečka či úbytek hmotnosti, bylo by dobré se poradit s lékařem. Ten by měl v nejlepším případě vyloučit špatný zdravotní stav v podobě syndromu dráždivého střeva nebo rakoviny vaječníku.

5 KOMENTÁŘE

  1. Vyloučit některé potraviny, které nadýmají, není problém. Ale třeba taká brokolice nebo luštěniny, mají spoustu látek potřebných pro zdravý organismus. Teď jsem se navíc v časopise Moje psychologie (poslední číslo s Táňou Vilhelmovou na obálce) dočetla, že patří mezi pozitivní potraviny. Posilují nervy, zlepšují náladu, působí i proti stresu apod.

  2. Tak brokolice, lusteniny…tam je to fakt jasné a dá se nadýmání očekávat. Ale mám v práci kolegyni, kterou treba nadýmají banány a to je docela masakr, já bych bez banánů nepřežila :-)
    Báro – ten článek v časopise Moje psychologie jsem četla také a moje milované banány bodovaly – prej v sobě mají jakési látky, jež podporují v těle produkci serotoninu – známého to hormonu štěstí :-) Jupíííí, jen tak dál s takovýma radama :-)

  3. Viď, hned jsem si omluvila to, že banány by se neměly jíst, když chce člověk hubnout. A to já opravdu potřebuji, takových 5 kilo dolů by mi docela bodlo :-) Ale pořád je lepší mít dobrou náladu a být šťastný s nějakým tím kilčem navíc, než být hubeny a permanentně naštvaný a otrávený. A ještě jedna (tedy dvě) pozitivní potravina mě v tom článku nadchla. Med a čokoláda!!!

  4. Holky, já celkově na trávení používám chlorellu a piju mladý ječmen. Už jsem na to přemluvila i ségru a fakt si to chválí. Ještě se o tom nikde moc nemluví, ale v časopisu Dieta jsem četla rozhovor s Davidem Hufem a Petrem Havlíčkem a ti mají obojí ve svém jídelníčku. Věnují se zdravé výživě dlouhá léta a tak přece vědí, co je dobré :-)

Comments are closed.