Láska je krásná věc, obvykle se snažíme o to, abychom ji rozdali tolik, kolik si zasloužíme a zároveň toužíme potom, aby nám byla láska opětována. V mnohých případech může ale dojít k tomu, že se z lásky stane závislost – posedlost, což je úzkostná porucha, která může vést až k nebezpečným důsledkům. Osoba, která trpí posedle láskou, vykazuje určité známky chování. Pokud i vy máte pocit, že váš partner je na vás závislý, možná to nyní zjistíte.
Připadá vám, že se váš partner občas chová opravdu nevysvětlitelně, hrozně žárlí, a to i za situací, kdy nemá vůbec důvod? Pokud ano, pravděpodobně trpí některou z fází posedlosti. První fáze posedlosti postihuje člověka, který o někom sní a je tou osobou doslova poblázněn. Začne v myšlenkách fantazírovat o vztahu s osobou a přenáší své myšlenky do reality. Pokud se této osobě podaří získat svou vysněnou lásku, resp. předmět své posedlosti, porucha sem může stupňovat do druhé fáze. Druhá fáze, krom zvýšené posedlosti a závislosti představuje také mnohé deprese, extrémní úzkost, do které posedlá osoba upadá, když se jí nedaří.
Tak či onak, všechny osoby, které trpí úzkostnou posedlostí či závislosti na druhé osobě, si jsou svým vztahem tak nejistí, že podle toho jednají. Mnohdy i v případech, nemají-li absolutně žádný důvod pochybovat. Tyto osoby si pochyby vytvoří. Posedle či závislé osoby, chcete-li, mají tendence být neustále v kontaktu se svým partnerem, a nejde-li to osobně, využívají neustále e-mail nebo mobilní telefon. Chtějí s druhou osobou trávit doslova každou minutu, jinak upadají do depresí.
V případě, že osoba, která je předmětem žárlivosti, odmítá jakékoliv návrhy a nápady posedlého jedince, může se nemoc prohloubit do ještě horší fáze. Ti, co jsou závislí, mohou kontrolovat druhého i tak, že mu prohledávají věci, diář, šatník, jen aby se ujistili, že je všechno tak, jak má být. A byť sebemenší náznak toho, že by partner mohl mít někoho jiného, nebo se scházet s někým jiným, může vyvolat obrovský problém. Posedlí/závislí lidé mají tendence svého partnera kontrolovat během dne – jezdí za ním do práce, volají mu každou hodinu. Dokonce požadují podrobnou analýzu celého dne. Je jasné, že v tomto případě se druhé osobě přehnaná žárlivost líbit nebude, a proto dochází k hádkám, které většinou vyústí v obvinění, že je osoba nevěrná.
V takovém případě se většina párů rozejde, nebo jen obyčejně pohádá, ačkoliv posedlí a závislí lidé jednají jinak. Cítí se dotčeni, že se odmítají jejich teorie a mají tendence řešit vše násilím. Posedlá osoba může svou druhou polovičku začít pronásledovat a nepříjemně obtěžovat. V extrémních případech dochází často i k vraždám a znásilněním. Někdy se ale také stane, že se posedlá osoba sama pokusí vzít si život.
Na otázku, jak je možné, že mohou být některé osoby tak závislé, vám odpovíme jednoduše – zavinit to může nějaký zážitek z dětství, nedostatek lásky nebo špatná zkušenost. K rozvoji této poruchy přispívá i častá kritika od rodičů a neustálé snižování sebevědomí. Lidé mají pocit, že jsou zbyteční. Potřeba „být milován“ je tak silná, že si člověk buduje nějaké představy, které chce mít do puntíku uskutečnitelné. Tyto osoby očekávají, že jejich partner bude bezchybný a dokonalý, což vede často ke zklamání.