Sociologové se v současné době začínají vážně zabývat otázkou obsahu a formy komunikace na internetu. A to konkrétně přímou komunikací mezi lidmi.

Dnes si asi většina z nás dokáže jen stěží představit život bez internetu. Navíc se stále zvyšuje počet lidí, kteří potřebují internet ke svému povolání a to nejen jako usnadnění, ale přímo jako nutnou součást výkonu své profese nebo podnikání. Internet nějak překročil rámec pracovní platformy a zdroje informací. Čím dál víc se stává prostředím ve kterém navzájem komunikujeme a možná se dá říci, že i společensky žijeme.

To všechno má za následek, že se stáváme stále více anonymními. Stále méně se navštěvujeme. Stále méně si dokonce i voláme. Internet přebírá každoročně několik procent komunikace mezi námi do svých sítí. Na jedné straně se tedy můžeme a stýkáme s cizími osobami, které bychom bez internetu jen stěží poznali. Na druhé straně se s nimi stýkáme většinou pouze virtuálně a anonymně. A s osobami, které by nám bez internetu vyplnily většinu našeho času, se naopak stýkáme méně a méně.

Internet je prezentován většinou jako prostředí, ve kterém máme přístup k mnohem většímu obsahu informací. Pravdou ale je, že gro internetu tvoří komunikace. A co se týče informací. Jsou většinou vkládány vlastně taky anonymně. Tedy lépe řečeno bez záruky. Pokud jste si totiž vyhledali informace v knihách, pak za jejich obsahem stojí jméno autora i vydavatele. A velmi rychle se dá zorientovat, kteří jsou důvěryhodní. Oproti tomu internetová informace zůstává bez ověření či důsledků. A bohužel její kvalita tomu mnohdy odpovídá.

Ale zpátky ke komunikaci. Co vlastně sociology na úrovni dnešní komunikace tak znepokojuje? Nejpopulárnější nástroje jsou: e-mail, chat, internetové hry a komunikátory. Komunikaci přebírají zkatky, emotikony a krátká, nespisovná sdělení. Obsah komunikace je v mnoha případech natolik žalostný, že se vlastně ani nedá říci, zda spolu zúčastnění skutečně komunikují. Anonymita sebou přináší bohužel i ztrátu dobrých mravů. Chaty stejně jako komentáře na volných fórech jsou plné dvojsmyslů a hrubostí. Argumenty sklouzávají tam, kde přestávají být argumenty.

Znamená to tedy, že je všechno špatně? Vůbec ne. Internet je pouze nástroj u kterého záleží, jak s ním naložíme. Zachovávejme tedy bonton a apelujme na správce jednotlivých prostředí aby nás v této snaze plně podpořili. A hlavně! Užívejme internet s mírou, tak aby nevytlačoval náš skutečný svět do pozadí.