Jak je to vlastně s přesvědčením? Proč jsme si některými informacemi okamžitě jistí a bereme je jako zajímavé?

Touto otázkou se zabývali psychologové z Kalifornské Univerzity, přičemž zjišťovali, proč jsou některé argumenty námi přijaty okamžitě jako pravdivé.

Je to o představivosti

Kalifornští psychologové se domnívají, že lidé jsou skutečně naprogramováni tak, aby přijali určitou představu, a to ještě před tím, než znají všechny její výhody a důsledky.

Proto vědci provedli dvoustupňový výzkum se studenty z Kalifornské Univerzity. V první fázi experimentu mělo 19 účastníků pečlivě zvážit více než 20 různých konceptů pro televizní show. Zatímco účastníci pracovali s informacemi, které buď slyšeli nebo viděli, vědci mezitím skenovali jejich mozek. Poté měli tito mladí lidé posoudit každý navrhovaný projekt a ten nejlepší měl být podle nich ten, který byl nabídnut samotným „výrobcem“. V průběhu tohoto výzkumu vědci detailně zkoumali aktivitu různých mozkových oblastí, které sloužily jako základ pro identifikování těch oblastí, které se při vnímání neoblíbenějšího předmětů na obrazovce rozzářily.

Jaký je tedy závěr?

Co se týče komentáře k celému experimentu, vedoucí studie, psychiatr a profesor psychologie Matthew Lieberman poznamenal, že lidé jsou podvědomě nastaveni tak, aby posoudili, zda informace, kterou viděli nebo slyšeli by měla být zajímavá nejen pro ně, ale také pro jejich okolí. Odborníci se proto domnívají, že je to také základ pro šíření pomluv a konstrukce virové reklamy.