Přátelé tvoří podstatnou součást našich životů a platí pravidlo, že lidé, kteří nemají přátelé žádné nebo jich mají skutečně málo, nedokážou žít tak šťastný a plnohodnotný život, jako my ostatní. Podle čeho si ale vlastně přátele vybíráme?

Jaká preferujeme kritéria, když se rozhodujeme, zda se s někým budeme přátelit či ne? Pokud si vybereme přátele, jako jsme my nebo naopak – budou doplňovat naši osobnost právě oněmi opačnými vlastnostmi? Právě proto byl proveden výzkum, který objasnil, že lidé si vybírají přátele podle vlastní povahy.

Američtí vědci zjistili, že máme tendenci vybírat si přátele nejen na základě našich společných koníčků, ale také v tom hraje určitou roli i genetika. Článek uveřejněný v jednom z oblíbených čísel časopisu PLoS ONE této otázce věnoval celou svou dvoustránku.

Odborníci vypracovali tyto závěry při studii, která zkoumala lidskou DNA – konkrétně u lidí, kteří se nazývají přáteli. U 5000 dobrovolníků bylo zjištěno, že mají různé variace stejného genu a stejné variace v sekvenci DNA. Takové shody lze pozorovat například u příbuzných.

Nicméně, autoři této studie zdůrazňují, že by se mohlo jednat pouze o hypotézu, jelikož ve studii proběhlo zkoumání pouze malých skupin genů. Přesto však tvrdí, že genetická podobnost mezi přáteli je výhodná z pohledu evoluce: například, členové stejného okruhu přátel s podobnými geny jsou schopni odolat některým infekcím „ruku v ruce“ – uvedl sám časopis PLos ONE.