Věděli jste, že to, jak moc používáte různé sociální sítě, naznačuje, jak silnou máte vůli a hlavně jaký máte intelekt? Tvrdí to sociologové a psychologové.
Pod vedením rakouského týmu byl tento fakt zjištěn teprve nedávno. Stefan Stieger, Christoph Burger, Manuel Bohn a Martin Voráček provedli výzkum s počtem 310 uživatelů Facebooku, kteří smazali svůj účet a naopak s 321 uživateli, kteří Facebook používají pravidelně.
71,5 % uživatelů ve věku přibližně 31 let (věková hranice se však pohybovala mezi 11-71 lety) pocházeli ze 47 různých zemí a z různých kontinentů. Průměrný počet jejich přátel bylo číslo 133. Před odstraněním jejich profilu strávili tito lidé na Fcebooku v průměru necelé dvě hodiny denně a doba existence jejich účtů trvala zhruba 26 měsíců.
Proč si nejčastěji lidé odstraní z Facebooku svůj profil?
Z výzkumu jasně vyplynulo, že lidé, kteří se rozhodli žít bez této sociální sítě, jsou více akční v každodenním životě, mají větší cíle a navíc jsou i pečlivější. To znamená, že hlavní motivací pro člověka odstranit si účet na Facebooku by měl být kvalitnější život celkově.
1) Lidé si ale často odstraní Facebookový profil právě z důvodu starosti o ochranu osobních údajů – celkem 48 % lidí uvedlo tento důvod.
2) Druhým důvodem je rostoucí závislost na Facebooku (6 %). Tito lidé se cítili do virtuálního světa příliš ponořeni, přičemž tuto situaci se rozhodli vyřešit právě smazáním účtu.
3) Jako třetí důvod uvedli respondenti nespokojenost s chováním svých přátel na Facebooku (12,6 %). Nelíbilo se jim, že je někteří lidé zasílali žádost o přátelství nebo jim opakovaně zasílali pozvánky na různé události. Také se domnívali, že virtuální a reální přátelé jsou dvě naprosto odlišné věci.
4) Čtvrtý důvod byl označen jako nespokojenost se stránkou jako celkem (13,5 %).