Všude se dočteme, že bychom měli nakupovat tzv. BIO potraviny. Výživový poradci nám dokonce radí nakupovat tzv. bio obilniny. Je to však sktuečně nutné?
Tyto výrobky pochází z chovatelství nebo zemědělství, které se označuje ekologické. To znamená, že v ekologickém zemědělství se například nepoužívají chemické látky k hnojení půdy ani jako postřik na rostliny. místo toho se hnojí přirozenými hnojivy. zemědělství je postaveno na principech tradičního hospodářství. Do výrobků se nepřidávají chemické konzervanty, éčka a další dochucovadla.
V poslední době se biozemědělství a chovatelství rozšiřuje i u nás. Výrobky BIO je známo Rakousko, které se řadí mezi přední producenty.
O kterých potravinách se často mluví a proč? Co mají obsahovat? Celozrnné pečivo se doporučuje ke konzumaci při většině diet a nemocech. Je oproti bílému zdravější z důvodu zachování vlákniny a vitamínů. Nenasycené mastné omega kyseliny jsou pro organismus člověka důležité. Protože si je tělo neumí samo vytvořit, je nezbytné je dodat tělu v potravinách. Obsahují je semena, zelenina a ryby. Dnes se na trhu objevují kromě potravin i potravinové doplňky, obsahující omega kyseliny. Vitamin B3 náš organismus neukládá a jeho nedostatek způsobuje nechutenství, nespavost, trávící potíže. Je tedy důležité konzumovat potraviny z kterých se tyto látky do našeho těla uvolňují.
Co jste možná nikdy nezkusili? Pohanka je obilnina našich předků. Dnes běžně nepoužívána, přesto velmi prospěšná našim žilám a cévám. Má se konzumovat při problémech s hemoroidy, vysokém cholesterolu a tlaku. V bioprodejnách je nabízena ve formě pohankových krup, krupice. I pohankový čaj doplněn bylinkami je chutný. Špalda je oblíbenou a velmi zdravou obilninou, protože její semena jsou ukryta v neobvyklém pouzdře a tak odolává znečištění. Obsahuje vlákniny, bílkoviny, sacharidy, vitamíny B a beta-karoten. Dnes můžete kromě špaldové mouky a kaše koupit špaldový chléb a další pečivo nebo těstoviny. Jáhly byly v minulosti velmi známou potravinou. jsou plné bílkovin, minerálů a vitamínů. Je možné z nich připravovat kaše, pomazánky, pečivo, sladká i slaná jídla.
Nechme se inspirovat jídelníčkem našich prababiček. Určitě nám to po vánočních svátcích ani trošku neuškodí.