Existuje názor, že detoxikace organismu je jen moderní výmysl a komerční snaha prodat. Detoxikace, očista je však již po tisíce let náplní těch nejvěhlasnějších východních medicín. Indická ajurvéda, čínská medicína a třeba i tradiční bylinkářství využívá očistu jako zdroj nové energie. A to dříve nebylo životní prostředí zdaleka tak zatíženo nebezpečnými látkami jako v současnosti.

still-life-1908240_640

Jakkoli, nová energie by se v tomto období hodila, nemyslíte? Zima ještě nekončí, ale člověka už trápí únava z věčné zimy a nedostatku slunečních paprsků. Chybí nám energie v podobě čerstvých potravin nabitých sluncem, čistou vodou a minerály z půdy. Chybí nám živé enzymy, vitamíny…

Detoxikace je způsobem, jak energii získat. Umožňuje znovu dobít baterky. Nejde o nic složitého, jen jednoduchý princip – odstranit co nejvíce škodlivin (toxinů) a dodat tělu co nejvíce prospěšných látek.

Jak to provést? Jak na detoxikaci?

Vybírejte si to, co jíte. Rafinované potraviny, glutamáty, éčka, barviva a konzervanty – to vše nezní příjemně a není to příjemné ani pro trávicí systém a vůbec celý lidský organismus. Jsou tu však čisté potraviny, které poslouží jako zdroj mnoha prospěšných látek.

Jde třeba o tradiční kysané zelí, které již naši předkové v zimním období využívali jako energie a prostředek pro posílení imunity. Kysané zelí je také zdrojem probiotických kultur, které příznivě ovlivňují zdravou střevní mikroflóru.

Pokud do sebe kysané zelí nedostanete, ani kdyby to bylo to nejzdravější na světě, nezoufejte, je toho spoustu, co si můžete s chutí dopřát, i v rámci detoxikace. Mezi nejúčinnější detoxikační potraviny patří červená řepa, květák, brokolice nebo třeba jablka. S detoxikací pomůže také česnek, zázvor, koriandr nebo obyčejný citron. Z exotičtějších potravin se pro detoxikaci hodí avokádo nebo goji. Vůbec největší detoxikační účinky má údajně chlorella.

Právě v tomto období, kdy trpíme nedostatkem živých potravin, je chlorella vynikajícím zdrojem živých bioaktivních látek, enzymů, vitamínů, minerálů, ale také vlákniny nebo chlorofylu. Chlorofyl přitom vyniká právě očistnými vlastnostmi, podporuje regeneraci a obnovu buněk. Nemusíte přitom polykat prášky. Chlorella je potravinou a jako taková se dá využít. Chce to jen trochu fantazie, experimentování, příp. hledání receptů. Na internetu je jich spousta!

A pár rad na závěr

Nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Bez vody to nejde. Žádná biochemická reakce v těle se neobejde bez vody, tedy ani metabolické pochody nebo trávicí procesy.

Pro trávení, správný pohyb střev je důležitý také samotný pohyb.

A pokud jde o detoxikaci, potažmo zdravý, veledůležitý je také čerstvý vzduch. Tak jednoduché a přitom tak podceňované. Člověk potřebuje pro svůj život přírodu, nezapomínejte na to.