Tak schválně, jaký máte vztah k fazolím? Kladný, nebo záporný? Pokud kladný, tak vám gratulujeme, pokud záporný, je na čase se poučit o tom, proč jsou pro nás fazole, resp. tento druh luštěniny, tak výhodné.
Bavme se nyní o tom, že jste milovnicí fazolí. Který typ fazolí preferujete? Černé, červené nebo jiné? Většina žen ani netuší, že fazole lze řadit do tří kategorií. První kategorií jsou fazolové lusky, které obsahují malé fazolky, dále to jsou suché fazole, mezi které patří např. bílé nebo černé fazole, a do posledního druhu fazolí lze zařadit např. hrášek.
DRUHY FAZOLÍ:
1) červené ledviny
2) černé ledviny
3) bílé ledviny
4) adzuki
5) mungo
6) navy
7) černé oko
ZDRAVOTNÍ VÝHODY FAZOLÍ
Fazole jako takové sebou přináší celou řadu zdravotních výhod. Nejen že jsou bohaté na bílkoviny, sacharidy a vlákninu, ale navíc neobsahují cholesterol a jsou bez tuků, což znamená, že jsou vysoce prospěšné pro naše srdíčko. Fazole dále obsahují draslík, železo, kyselinu listovou, mangan a vitamín B. Výzkumy navíc dokazují, že pravidelná konzumace fazolí snižuje hladinu cholesterolu v krvi a snižuje riziko vzniku rakoviny prsu u žen po menopauze. Ti, kteří jedí pravidelně fazole, navíc váží méně, tudíž fazole pomáhají snižovat riziko obezity.
FAZOLE A NADÝMÁNÍ
Celá řada lidí odmítá konzumovat fazole z toho důvodu, že způsobuje nadýmání. Nadýmání je však způsobeno nesprávným trávením. Stačí tedy dodržovat pár pravidel, jak fazole konzumovat a nadýmání se vám vyhne. Ze všeho nejdůležitější je, abyste fazole konzumovali pomalu a řádně je tak rozžvýkali. Pokud jste doposud fazole příliš nejedli, naučte se je jíst po malých dávkách, což znamená, že množství přijímaných fazolí zvyšujte postupně, aby si vaše tělo zvyklo na to, že je přijímáno větší množství vlákniny.
Před vařením doporučujeme fazole namáčet, snížíte tak množství nestravitelných cukrů, které mohou k nadýmání přispět.
JAK PŘIPRAVOVAT FAZOLE
Co se přípravy fazolí týče, doporučujeme si koupit např. ty v plechovce, které neobsahují sodík. Vezměte fazole, očistěte všechny nečistoty a fazole, které se zdají být poničené, jednoduše vyhoďte. Nyní vložte fazole do velkého hrnce s dostatkem vody a přiveďte vodu k varu po dobu 3 minut, poté zakryjte hrncem a nechte uležet asi na hodinu.
Nyní následuje samotné vaření fazolí. Fazole vložte do velkého hrnce, přidejte tolik vody, aby byly fazole pokryty vodou několik centimetrů nad, a přiveďte k varu. Fazole vaříme cca 1-2 hodiny. To, zda jsou fazole hotové, poznáte tehdy, když je napíchnete na vidličku a jsou měkké.