sdvsvPsychické onemocnění jménem deprese zahrnuje spoustu symptomů, přičemž některé z nich je lehké přehlédnout a jiné zase naopak. U malých dětí je deprese poněkud těžké diagnostikovat, jelikož děti nemusí tyto symptomy dobře projevovat a starší lidé a dospěli je zase mohou dávat za vinu stárnutí.
Mezi symptomy deprese patří: vyčerpávající smutek, pocit vyhoření nebo pocity viny. Lidé s depresí si často stěžují na to, že jsou často unavení. Zároveň mohou mít problém se spánkem. Mezi další symptomy patří podrážděnost, hněv a ztráta zájmu pro věci, které jindy přinášely radost a potěšení. To samé platí také pro sex. Deprese je také častoo označována jako nemoc, kvůli které mají lidé pocity prázdnoty a beznaděje. Někteří lidé dokonce tyto pocity mohou jen těžko popsat slovy. Zároveň také častý pláč může signalizovat depresi, ale ne každý, kdo se s depresí potýká, musí nutně trpět tímto symptomem.

Často se za depresi považují také stavy při kterých: je těžké se koncentrovat a soustředit, problémy s pamětí a nerozhodnost. Také pro tyto lidi bývá často problém dodražovat pracovní režim nebo mají problémy se svým okolím, kterému se pak více vyhýbají.

Symptomy provázející depresi mohou samozřejmě vést k nadužívání alkoholu nebo drog. Lidé se stávají lehkovážnými nebo dokonce násilnickými. Stejně jako například u anorexie, také u deprese se lidé s tímto problémem nerady baví jak o symptomech tak celkově o problému samotném nebo se ho dokonce snaží skrývat. Často se také objevují myšlenky na smrt nebo na sebeubližování. Proto je deprese tak často spojována se sebevraždou.

A jak vůbec deprese působí na lidské tělo? To si řekneme ve druhém díle tohoto článku.