Běh v jakékoliv formě má blahodárný vliv na celý organismus. Zvětšuje rychlost a vytrvalost, omlazuje srdce a formuje postavu. Problém je v tom, že osobám, které teprve s během začínají, hrozí zranění. Prvním a zásadním pravidlem každého začínajícího běžce by mělo být zachování zdravého úsudku. Je třeba si uvědomit, čeho je naše tělo schopno  bez újmy dosáhnout. Vyhneme se tak nataženým svalům, výronům kotníků a kolen a dalším úrazům. Pamatujte, že když to ze startu „přepálíte“, tak vás to v důsledku bude bolet a ještě vás to ve vašem úsilí minimálně zpomalí.

Co budete k běhání potřebovat? Sportovní oděv, tenisky a trasy, po nichž se můžeme prohánět. Dříve než však vyrazíte na první trénink, analyzujte svůj zdravotní stav a stanovte si cíle. Začínejte pomalu. Uvědomte si, že se po čase dostaví únava a pak bude zklamaní z poklesu své výkonnosti.

Nespěchejte a určete si nižší limity, než kterých jste schopni dosáhnout. Trasy volte pokud možno na měkkém povrchu. Beton dokáže při častém běhání způsobit mnoho škody. Pokud nemáte jinou možnost, než běhat po tvrdém povrchu, pak se poraďte ve specializovaných prodejnách běžecké obuvi.  V každé takové „speciálce“ vám proměří krok(vychýlení z ideální osy) a klenbu.  Na základě těchto měření, vaší váhy  a věku vám pak doporučí ideální obuv.

Před během se rozehřejte. Malá rozcvička dá vašemu organismu čas na přípravu. Pokud vyběhnete v plném tempu bez rozehřátí, dodáte svému tělu slušný šok. Nejhůře na tom budou asi vaše kolena. Dejte si s rozcvičkou práci a uvidíte, že se vám poběží mnohem lépe. Zvolte si klidné a stálé tempo. Ze začátku vůbec nebude na škodu, pokud budete střídat běh s chůzí. Pamatujte, že běh má být zdrojem radosti a pokud to nepřeženete, pak se jím skutečně stane. Uvidíte, že za nějaký čas bude vaše tělo běh vyžadovat a vy se na své stezce budete cítit uvolněně a šťastně.