Máte doma malého neposedu a ráda byste začala s nemléčnými příkrmy? Kdy je správný čas? Na tuto otázku je těžká odpověď, protože vývoj každého dítěte je individuální. Když se ale podíváte v obchodech na příkrmy ve skleničkách, můžete začít už ve 4. měsíci. Nejlépe vám odpoví váš dětský lékař. Obecně platí jedna věc. Až se dítko začne aktivně zajímat, co jíte vy, začněte zkoušet.
Co je nejvhodnější pro začátek?
Tvrdí se a je i prokázáno praxí, že je lepší začít zeleninou. Povařte ji a rozmixujte. Zkuste pár lžiček, abyste viděla, jak dítě reaguje. Postupně můžete množství přidávat. V první fázi je důležité, jak dítě zeleninu stráví a jestli na ni nemá alergickou reakci. Proto je také vhodné zavádět vždy jeden druh zeleniny, zkoušet ho 2-3 dny za sebou, a pokud je vše v pořádku, vyzkoušet další. Jako první příkrmy je vhodnější zelenina, lépe se snáší než sladké ovocné příkrmy, ty přidávejte až později.
Mrkev, cuketa, brambor nebo dýně bývají nejčastější a také nejchutnější. Nedělejte si obavy, pokud vám dítě ze začátku bude lžičku odmítat. Časem trefíte chutě, které má rádo, a které zrovna nemusí. Potom přidejte maso. Nejlépe drůbež, zkuste i králičí nebo jehněčí, ať má jídelníček co nejpestřejší. Nejdřív společně se zeleninou, aby si mrňous lépe zvykl, pak už klidně i samostatně. Ani ryba není vůbec na škodu. Tu zaveďte až v pozdějších měsících. Vždy hlídejte alergické reakce, zvlášť jestli v rodině nějaké máte.
Kdy zařadit lepek?
Na tuhle otázku vám nejspíš každý odpoví úplně jinak. Dejte na radu dětského lékaře a jeho doporučení. Na druhou stranu čím dříve začnete, tím rychleji si na lepek zvykne. Je třeba trochu potrápit střívka. Takže kolem 4.-5. měsíce vůbec není problém. Zařaďte do jídelníčku obilné kaše. Rýže také není špatná, ale nemá až takový efekt jako třeba pšenice. Podávejte ji večer před spaním.
Pestrá strava je zábava pro oba
Nikdo nemá rád, když jí pořád to samé, a kojenec rád poznává nové věci. Vůbec se nebojte experimentovat a jednotlivé suroviny spolu míchat. Od 6. měsíce můžete vyzkoušet i kuskus. Společně s kuřetem a rajčetem vytvoříte perfektní oběd a v nerozmixované formě si ho dáte i vy.
Dětské příkrmy ve skleničce nebo praktické kapsičce nezavrhujte. Jen si pořádně hlídejte jejich složení. Je zbytečné, aby byl v ovocné přesnídávce třeba škrob jako zahušťovadlo. Když ovoce, tak tam musí být jen ovoce. Z počátku jídlo mixujte, ale od 7.-8. měsíce zkuste přidávat rozmělněnou sušenku do ovocné přesnídávky a jídlo jen mačkat vidličkou, aby si dítko zvyklo na kousky.
V každém případě by mělo jídlo být zábava. Netrapte se, když to nepůjde hned od začátku. Všechno chce svůj čas a hlavně trpělivost. Pokud bude jídlo otrava i pro vás, dítko vám lépe jíst nebude, naopak to půjde hůř. Berte to tedy s nadhledem a zkoušejte.