Jsou skutečně parabeny tak škodlivé, jak se o nich povídá? My vám to řekneme!

V Evropské unii se rozběhlo další kolo boje proti parabenům. Evropská komise požaduje od Vědeckého výboru Evropské unie na ochranu spotřebitele, aby jim poskytli vědecké zprávy o bezpečnosti propylparabenu a butylparabenu.

Nic vám to neříká? Tyto sloučeniny jsou široce používány v kosmetice, především v kosmetických přípravcích, kde fungují převážně jako konzervační prostředky, aby výrobky déle vydržely. V jedné studii, která zkoumala bezpečnost těchto parabenů, přičemž přezkoumány byly více než jednou, se stále nenašla definitivní odpověď na otázku, zda jsou skutečně tak nebezpečné a naopak jaké jsou jejich hlavní výhody.

Co to vlastně parabeny jsou?

Parabeny jsou chemické látky, komplexní estery kyseliny para-hydroxybenzoové, které jsou opravdu široce používány jako konzervační prostředky nejen v kosmetice, ale také v potravinách a medicíně. Využívají se především proto, že mají antibakteriální a antimykotické vlastnosti.

Proč jsou špatné?

Možná si můžete říct, že když jsou používané i v takových potravinách, nemůže na nich být přece nic špatného, ale opak je pravdou. Evropská unie dokonce zvažuje zákaz používání parabenů při výrobě kosmetických přípravků, a to i přesto, že podle mnoha výzkumů, které byly provedeny, vyšlo najevo, že parabeny jsou bezpečné a nijak zdraví škodlivé. Komise však vzala toto tvrzení za nedostatečně podložené a požádala o nový výzkum, který provedl právě Vědecký výbor Evropské unie pro ochranu spotřebitele.

Některé země ale na výsledky čekat nechtěly a zákaz na používání parabenů uvalily ihned. Například takové Dánsko zakázalo vyrábět výrobky s propyl a butyl parabeny, které jsou určeny pro děti do 3 let.

Francie zvolila stejnou cestu jako Dánsko. Francouzský parlament schválil zákon, který zakazuje výrobu, dovoz, prodej a distribuci výrobků obsahující ftaláty, parabeny a alkyfenoly. Zajímavé je, že tyto látky se nacházejí v opravdu širokém sortimentu výrobků – od kosmetiky až po potraviny a léky.

Jak souvisí parabeny s rakovinou prsu?

Proč vlastně Evropané začínají parabeny tak strašně nenávidět? Tyto syntetické sloučeniny se staly terčem veřejné kritiky, protože byly nalezeny jako součást zhoubných nádorů prsu. Některé publikace dokonce zveřejnily fakt, že parabeny dokonce údajně rakovinu prsu sami způsobují.

Později byl proveden výzkum, který odhalil, že žádný vztah mezi rakovinou prsu a parabeny neexistuje, ale pověst těchto sloučenin stále trvá. Možná právě proto se rozhodla Evropská unie snížit maximální počet koncentrace těchto látek v kosmetice.

Co vám doporučujeme?

Investuje do přírodní kosmetiky, která tyto parabeny neobsahuje. Vaše zdraví vám určitě poděkuje.