O plavání se říká, že je jeden z nejzdravějších pohybů pro lidské tělo. Doporučuje se především lidem, kteří mají problémy s klouby a tradiční sporty by pro ně byly příliš namáhavé. Aby však plavání pomáhalo a neškodilo, je potřeba provádět plavecké styly správně.
Stylem, o kterém si téměř všichni myslí, že ho umí, jsou prsa. Plavecké bazény jsou ale plné plavců, kteří si při nich na první pohled zatěžují krční páteř a nenamáhají správné svaly. Jak tedy vypilovat techniku, aby byla prsa, ale i další plavecké styly, ukázkové?
Hlavu pod vodu
Pokud se rozhlédnete po bazénu, uvidíte spoustu plavců, kteří plavou prsa s hlavou nad hladinou. Hlava ale patří pod vodu. Jinak si totiž zatěžujete krční páteř a vytváříte velký odpor vody, který vás spíše brzdí. Hlava by celou dobu měla být v neutrální poloze.
Výdech do vody
Druhou nezbytnou podmínkou pro správné plavání je správné dýchání. Při plavání se dýchá trochu jinak než při běžných sportech, kdy je výdech vždy v době výdrže. Při plavání je tedy potřeba odnaučit se pomalu vydechovat, tak jak je to pro nás přirozené, a naučit se jiné technice.
Důležité je mít neustále na paměti, že musíte pod vodou na chvíli zadržet dech. Jedině tak si ohlídáte správný nádech a výdech. Vydechujte až pod hladinou a dokončete jej nad hladinou. Díky tomu, že ukončíte výdech nad hladinou, můžete se okamžitě nadechnout a nenaberete si vodu do nosu a pusy.
Synchronizace
Prsa patří k těm náročnějším plaveckým stylům, jelikož při nich záleží na souhře pohybů. Pokud nejsou prováděna správně, dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů, a to vašemu tělu určitě neprospěje.
Výchozí polohou je splývání. Pažemi zabírejte vždy pod hladinou a do stran. Častou chybou bývá příliš široký záběr. Ruce zabírají šikmo dolů a záběrovou plochou jsou dlaně a vnitřní strany předloktí.
Pohyb nohou vychází z kolen, nohy jsou vždy v tzv. fajfkách a paty u hladiny. Kolena by se měla vzdalovat do šířky boků.
Tip na závěr: Pokud chcete plavání využívat k hubnutí, je důležité dbát na správnou techniku a dýchání. Jedině tak dostanete tělo do aerobní fáze, ve které spaluje tuky. Rovněž si vybírejte vyhřívané bazény, jelikož při dlouhém pobytu ve studené vodě se organismus začne bránit a ukládat si podkožní tuk.