Chcete dosáhnout štíhlé a pevné postavy, ale výsledek se stále nedostavuje, přestože cvičíte pravidelně? Možná děláte chyby, o kterých ani nevíte. Bohužel samotné cvičení často nestačí, je třeba dodržovat určité zásady a cvičit správně. To ovšem mnoho lidí neví, jsou potom rozčarovaní z toho, že kýžený výsledek stále nepřichází. Poradíme vám, jakých chyb se lidé při cvičení nejčastěji dopouští. Možná to pomůže právě vám.

cvičení

Cvičíte příliš často

Na jednu stranu je to možná logické, když chci zhubnout, budu cvičit tak často, jak jen to půjde. Jenže v tomto případě neplatí, že více je lépe. Je třeba myslet na to, že náš organismus potřebuje také odpočívat a regenerovat se. Proto se nedoporučuje cvičit denně. Pokud budete dřít „jako kůň“, brzy se budete cítit vyčerpaní a demotivovaní. Navíc se budou tvořit svaly, ale hubnout nebudete.

Naše tělo je nastavené tak, že když se mu něco nelíbí, prostě začne stagnovat. Podobné je to i s dietami. Zkrátka všeho s mírou. Odborníci doporučují cvičit třikrát až čtyřikrát týdně, tedy nejlépe obden. Jestliže potřebujete mít pocit, že pro sebe něco děláte i ty další dny, zvolte pouze relaxační a protahovací cviky.

Zvolili jste špatnou pohybovou aktivitu

Cvičíte pravidelně, přesto nehubnete, tak kde se stala chyba? Zkuste se více zamyslet nad pohybovou aktivitou, kterou jste si vybrali. Můžete zvolit „osvědčenou“ pohybovou aktivitu vaší kamarádky, ale přesto vám nemusí sednout. Pro každého je zkrátka vhodný jiný pohyb. Někdo se nechá strhnout moderním cvičením, který je jednoduše „in“. Máme na mysli například Zumbu, jenže snadno se může stát, že vám tento pohyb více uškodí, než pomůže. Otázka však zní: „Jak poznat vhodnou pohybovou aktivitu“?

V první řadě vás musí něčím zaujmout, bavit a také se po ní musíte cítit dobře. Žádné bolesti, nadměrná únava a nucení se do něčeho co Vás ve skutečnosti příliš nebaví, Možná si ještě pamatujete ze školy, že když vás něco nebavilo, vůbec vám to nelezlo do hlavy. Stejné tomu je i v případě cvičení.

Špatně dýcháte

Dýchání hraje v případě cvičení velmi důležitou roli. Pokud budete špatně dýchat, pak nebude váš výkon dostatečný. Nesprávné dýchání může vést dokonce i k úrazu nebo bolestem posturálních svalů. Dýchejte plynule a pravidelně a dodržujte jednoduché pravidlo, nádech nosem a hluboký výdech ústy.

Pokud posilujete, tak se vždy nadechněte tehdy, když zatěžujete svaly nejméně. Tedy nádech při uvolnění, výdech, když zaberete. Pokud si osvojíte pravidla správného dýchání, cvičení bude mít mnohem větší efekt a vy se budete cítit lépe.

Spalujete cukry, ne tuky

Při běžném posilování a cvičení se snadněji spalují cukry, ale co tuky? Absolutně nejlepší je kardio cvičení, které vám pomůže opravdu zhubnout. Je však třeba si zjistit svou ideální tepovou frekvenci a té se držet. Tepová frekvence představuje počet tepů srdce za jednu minutu. V určité hodnotě tělo spaluje tuky, ale pokud tuto hodnotu překročíme, nebo jí nedosáhneme, pak začneme opět spalovat pouze cukry.

Stačí zvolit jednoduchý výpočet, 220 minus věk rovná se maximální tepová frekvence. Poznáte to lehce i bez výpočtů. Když cvičíte, měli byste se zapotit a lehce zadýchat, ovšem když mluvíte, neměli byste lapat po dechu. Zkrátka nepřeceňovat ani nepodceňovat své možnosti.

Také při cvičení platí, že není důležitá kvantita, ale kvalita. Nic se nesmí přehánět ani uspěchat. Pokud se na cvičení necítíte, tak si raději odpočiňte a vynahradíte si to další den. Do cvičení byste se neměli nutit, naopak je velice důležité najít si k pohybu určitý vztah. Jedině tak se mohou dostavit výsledky.