image courtesy of freedigitalphotos.netV našem první díle článku „muži a andropauz“ jsme se bavili o tom, jak se vlastně pozná, když je muž v přechodu a dále jsme se bavili o tom, jaké jsou  možnosti léčby. Nyní si ale povíme další informace, které jsou spojené s touto životní změnou.

JE HORMONÁLNÍ TERAPIE ÚČINNÁ?
Některé z vás bude jistě zajímat, jak je to konkrétně s hormonální terapií. Je to vlastně jedna z mnoha alternativ, pomocí které mohou muži vyřešit problémy, které přechod, jinými slovy andropauza, sebou přináší. Nutno podotknout, že právě hormonální léčba může být skutečně velmi efektivní a může vašeho muže vrátit zpět do radostného života, ve kterém žil do nedávna. Hormonální léčba může skutečně zlepšit libido, může zlepšit náladu, kvalitu spánku, ale také vztahy v rodině. Co je hodně důležité, tak hormonální terapie může pomoci efektivně bojovat proti stresu a depresi a úzkosti, protože testosteron je silný antidepresivní a psychoaktivní hormon.

JSOU NĚJAKÉ VÝJIMKY, KDY SE HORMONÁLNÍ TERAPIE NEDOPORUČUJE?
Stejně jako celá řada terapií a léčebných procesů, i u hormonální terapie existují určité kontraindikace. Hormonální léčbu by neměli podstupovat lidé, kteří mají rakovinu, ale také ti, kteří bojují s těmito nemocemi: spánková apnoe, Bronchopulmonální dysplázie aj. Hormonální léčba se ale ani nedoporučuje lidem, kteří jsou silní kuřáci.

JAKÉ JSOU JINÉ MOŽNOSTI LÉČBY?
Andropauzu lze samozřejmě řešit i jiným způsobem, resp. jinými léčebnými postupy. Jedním z nich je třeba užívání multivitamínových a jiných doplňků (ženšen, echinacea, citronelová tráva aj.). Dále andropauzu řešit lze např. fyzikální terapií a lázeňskou léčbou, která je také velmi efektivní. Nejdůležitější pro člověka, který se chce vrátit do běžného života, je změna životního stylu: zdravá strava a dostatek pohybu.

JAK BY SE MĚL MUŽ V „PŘECHODU“ STRAVOVAT?
Všichni muži po 50 letech života by se měli vyhnout potravinám, které mají vysoký obsah tuků. Dále se doporučuje omezit uzené potraviny, alkohol, sladké nealkoholické nápoje a kouření. Muži po 50 věku by měli mít alespoň 3 hodiny týdně nějaký pohyb a nejlépe 1 hodinu denně. Skvělou aktivitou pro muže po padesátce může být plavání nebo kardio, což zvyšuje odolnost srdce a navíc ho posiluje.

MUŽI V „PŘECHODU“ A SEX
Říkáte si, jak je to se sexem, když je muž v přechodu? Pokuste se obnovit váš pravidelný sexuální život všemi možnými způsoby a nebojte se nových věcí. Sexuální život hraje důležitou roli v udržování hormonální homeostázy a navíc se tím zvýší kvalita manželství.