Odborníci tvrdí, že se člověk může dožít přibližně 120 let. To, že se dožíváme poměrně méně let ovlivňuje mnoho faktorů. Patří mezi ně například genetické předpoklady, úroveň zdravotnické péče, životní prostředí, ekonomické podmínky, sociální zabezpečení a náš životní styl.
Velmi mnoho nás ničí stres. Pokuste se ho ve vašem životě co nejvíce zmírnit.
Stres je běžný pojem dnešní doby. Každý třetí člověk uvádí, že se stresuje denodenně. Je to velmi závažný civilizační problém. Na lidi je opravdu vytvářen ze všech stran čím dál vyšší tlak. Životní tempo se nesmírně zrychlilo. Všichni od nás čekají okamžité reakce, flexibilitu, rychlé jednání a dokonalý výsledek.
O tom, že nás pobolívá hlava, záda apod. jsme schopni hovořit otevřeně, ale o psychických problémech nikoliv. Zřejmě díky předsudkům je v nás zakořeněn stud. Asi se tak cítíme daleko zranitelnější. Svěřit se se svými problémy psychologovi nebo dokonce psychiatrovi je u nás pořád méně obvyklé.
Jenže my všichni víme a známe, že nám stres oslabuje imunitu. I když jsme unavení až vyčerpaní fungujeme dále a tyto příznaky přehlížíme dokud se úplně nezhroutíme nebo nezačneme mít vážné potíže.
Proč se stresu špatně odolává? Reakce našeho těla na stresovou situaci se projevují automaticky. V minulosti na tom byli lidé lépe. V dávných dobách víceméně šlo jen o fyzické ohrožení a člověk se buď dal k útěku nebo bojoval. V moderní době převažuje ohrožení psychické. Útěk nebo boj nám k záchraně už nemůže pomoci.
Bohužel boj se stresem je hodně individuální záležitostí. Neexistují metody, které by fungovaly za každých okolností u všech. Důležité je najít podstatu stresu. Efektivní není zvolit ústup a nic neřešit v domnění, že vše pomine a nějak se to vyřeší samo. Mnoho lidí se uchyluje k drogám, alkoholu, gamblerství nebo naopak k bezmyšlenkovitému sledování televize a hraní počítačových her. Tito nechtějí vnímat reálný svět, utíkají do nově zvoleného. Účinný je jen aktivní přístup k celé situaci. I ten může být hlavně ze začátku bolestný. Například vás čeká změna zaměstnání, ukončení partnerského vztahu nebo stěhování.
K odbourání stresu je důležité začít se sportovní či jinou aktivitou. Podmínkou je zdravě jíst a hýbat se. Bez odpočinku to také nelze zvládnout. Musíme se učit i postupné změně myšlení. Nevytvářejte si starosti pokud nemusíte. Nepřemýšlejte stylem, že všechno špatně dopadne a už vůbec nevyslovujte věty typu: „…to nedokážu, nemá mě rád, to nezvládnu“. Problémy je potřeba řešit. Nejlépe funguje vytvoření plánu, jak potíže zvládnout. Hlavně se nevzdávejte a nečekejte,že se vám to podaří ihned.
Změňte okolnosti nejlépe jak jen to jde. Důležitá je vnitřní změna myšlení a přístupu. Budeme muset například zapracovat na komunikaci s druhými, upravit svůj žebříček hodnot, změnit chování. Toto je dle mého názoru nejtěžší, protože to vždy vyžaduje otevřít své nitro a ujasnit si spoustu otázek. Což si přiznejme, bývá mnohdy bolestné. A pak následuje změna vnějších okolností, třeba nedostatek volného času, financí apod.
Nebojte se navštívit psychologa. Může vám pomoci kvalitně zvládnout projevy stresu ve váš prospěch.
Nedaří se vám? Nevzdávejte to! Motivujte sami sebe odměnou. A v důsledku se opravdu nezapomeňte rozmazlit a odměnit.
Hurá do boje proti aktuálnímu předvánočnímu stresu!