Věnujete svému zdraví velkou pozornost, ale když dojde na neočekávanou nepříznivou událost, vaše lékárnička sama volá o pomoc? Pokud se vám to už stalo, je nutné se zamyslet nad tím, zda vaše lékárnička obsahuje opravdu všechny důležité léky a předměty, které se vám mohou hodit, byť jen při bolestech hlavy či záchraně jiného života.
Rozhodně apelujeme na každou domácnost: v každé domácnosti byste měli mít alespoň jednu lékárničku a v ní vše potřebné. Dále varujeme před prošlými léky, které je nutné vyhodit (zaneste je do lékárny). Rozhodně nedoporučujeme užívat prošlé léky, ty nahraďte léky novými. A pokud se ptáte, jak léky uchovávat, pamatujte si toto trojité pravidlo. Léky by měly být uchovávány na chladném, suchém a tmavém místě.
Domácí lékárnička by měla obsahovat všechny léky a potřebné pomůcky k tomu, abyste mohli být schopni poskytnout první pomoc.
PODROBNĚJI: JAK LÉKY SKLADOVAT
Sice jsme si už řekli, že je nutné skladovat léky na suchém, tmavém a chladném místě, nicméně nyní si to trochu rozebereme. Co to vlastně znamená? To znamená, že není vhodné léky uchovávat tam, kde dopadají sluneční paprsky. Stejně tak není vhodné léky uchovávat například v koupelně, kde je zvýšená vlhkost.
Celá řada léků ale vyžaduje chladnější podmínky, než léky jiné, proto si vždy po koupi přečtěte pozorně příbalovou informaci, kde budete mít napsané, při jaké teplotě je nutné léky skladovat. Některé tedy budete muset skladovat v ledničce při nižších teplotách. Dále si pamatujte jedno: skladujte léky na jednom místě. Například v průhledné krabici, přičemž je vhodné na krabici napsat LÉKY. Pokud máte doma malé děti, rozhodně si pořiďte takovou krabici, kterou vaše dítě jen tak neotevře. Dále je vhodné odlišit druhy léků. V první krabici můžete mít tabletky, v druhé sirupy a spreje a v třetí třeba veškeré mastě a mastičky.
Každý půl rok doporučujeme lékárničku kontrolovat – tedy především datum trvanlivosti léků. Prošlé léky zaneste do lékárny a rozhodně je nevyhazujte do směsného odpadu (popelnice/kontejnery), protože některé látky obsažené v lécích mohou poškozovat životní prostředí.
ÚRAZ „RAZ ZDA“ ANEB CO NESMÍ CHYBĚT V LÉKÁRNIČCE
Protože, jak jistě víte z vlastní zkušenosti, celá řada úrazů pochází převážně z kuchyně – např. že se říznete při krájení nebo se lehce popálíte při vaření, doporučujeme mít v lékárničce vždy po ruce věci, které se vám v takových případech budou hodit. Určitě nezapomeňte na dezinfekční prostředek, lék na popáleniny s panthenolem (např. sprej), náplasti, bandážové obvazy (nové a sterilní!), nůžky a antihistaminika.
V druhém díle si povíme o dalších lécích a pomůckách, které by ve vaší lékárničce rozhodně neměly chybět.