Podzim sebou přináší vždycky čas nachlazení. Kašleme, máme rýmu a pobolívá nás v krku. Někteří z nás si těchto příznaků nevšímají a čekají, jak to dopadne. Jiní utíkají do lékárny a kupují si preventivní přípravky. Ostatní se drží rad našich maminek a kolegyň.
Určitě v těchto receptech bude mít své místo cibule. Bez ní se v kuchyni jen ztěží obejdeme. Dušená, smažená, vařená i syrová je nedílnou součástí skoro všech pokrmů.
Na kašel se doporučuje cibuli najemno nakrájet, vložit do sklenice jednu vrstvu a pocukrovat ji. Přikrýt další vrstvou nakrájené cibule, pocukrovat a sklenici uzavřít. Necháme lektvar odležet, až nám cibule pustí šťávu a tu pak po lžičkách požíváme jako sirup.
Také česnek obsahuje mnoho látek, které jsou dobré pro odolnost našeho organismu. Pomáhá našim plícím a čistí krev. A vitamin C, na ten nesmíme zapomenout. Naštěstí ho najdeme skoro všude, dokonce i v rajčatech, bramborách, špenátu a brokolici. Hodně vitamínu C obsahují šípky.
Už naše babičky věděly, že když budou jíst kysané zelí budou zdravé. Například pokud je trápily před menstruací bolesti a křeče, šly do sklípku a nabíraly si šťávu z naloženého zelí. Asi tenkrát neměly tolik vědecky podložených informací o obsahu vitamínů a minerálních látek v zelí a o jeho téměř zázračné vlastnosti odstraňovat toxiny z organizmu. Věděly však z praxe, že posiluje obranyschopnost, zlepšuje odolnost organismu a pomáhá látkové výměně.
Blahodárně rovněž působí med. Zaručený recept při nachlazení, který vás postaví na nohy je koktejl v poměru jedna lžička medu, jedna citronu a jedna slivovice. Zahřejte jej v mikrovlnce, ať se med rozpustí, promíchejte a vypijte.
I zázvor je docela hitem. Strouhá se do různých pokrmů a také se z něj dá připravit nápoj s medem a citronem. Můžeme ho dochutit například hřebíčkem a skořicí. U nás v rodině ho připravujeme tak, že ho očistíme, naporcujeme na kolečka a obalíme v karamelu. Je to velmi chutné a navíc zdravé. Věřím, že každá žena má alespoň několik léčivých receptů. Budeme rádi, když nám je napíšete.