Dáváte si k snídani každý den sklenku džusu a nějaké ty cereálie? Odborníci na zdravou výživu by vás zřejmě pochválili, za to my vás spíše varujeme. Ptáte se, proč?
Nová studie publikovaná časopisem Appetite upozorňuje, že častá konzumace ovocných šťáv způsobuje zdravotní problémy – zejména vyšší krevní tlak, a to do takové míry, že se zároveň zvyšuje riziko srdečních onemocnění a výskyt mrtvice. Jednoduše řečeno – čím více takových šťáv pijete, tím vyšší krevní tlak máte, tvrdí studie.
Jak je to vůbec možné?
Slazené limonády a jiné nápoje, které obsahují přidaný cukr, jsou obecně známy tím, že zvyšují krevní tlak a způsobují chronická onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka. Australští vědci se z toho důvodu začali zajímat, zda riziko výskytu těchto onemocnění mají na svědomí také ovocné šťávy. Ty obsahují sice přírodní ovocný cukr, ale neobsahují vlákninu, a proto jí dokážete vypít hodně, aniž byste se cítili příliš zasyceni.
Dokazuje to i studie
Studie byla provedena pod dohledem odborníků, kteří požádali 160 zdravých dospělých jedinců, aby jim sdělili své stravovací návyky v průběhu minulého roku, a to zejména co se konzumování ovocných šťáv týče. Autoři studie pak těmto lidem měřili hladiny krevního tlaku, a to hned několika způsoby. Zjistili, že lidé, kteří konzumují ovocné šťávy každý den, měli daleko vyšší krevní tlak, než ti, kteří přiznali, že je pijí pouze občas nebo výjimečně.
Z toho důvodu vědci odvozují, že ovocné šťávy mohou mít na lidské zdravý překvapivý, ale bohužel negativní dopad. Obecně se nedá říct, že ovocné šťávy jako takové způsobují smrtelná onemocnění, avšak je na místě podotknout, že ovocné šťávy obsahují spoustu cukru, které mají za následek zvýšený krevní tlak nebo rostoucí riziko vzniku cukrovky.