Časopis Journal of American College of Cardiology publikoval velmi zajímavý článek o lidském zdraví v souvislosti se sportem s názvem jogging. Je skutečně tak zdraví prospěšný, jak se říká?
Studie Copenhagen City Heart se zaměřila provést výzkum, který sledoval úmrtnost osob se sedavým zaměstnáním a úmrtnost těch, kteří pravidelně běhají. Výsledky této studie jsou více než šokující. Vyšlo totiž najevo, že mnohem větší úmrtnost byla pozorována u těch lidí, kteří běhání věnuje ve větší míře než ti, kteří naopak běhají méně. Vědci se tedy domnívají, že rychlý běh je pro lidi stejně tak smrtící, jako nadměrné sezení na gauči. Dalo by se tedy říci, že pokud trpíte posedlostí s během, naděláváte si daleko více škody, než užitku.
Je to vlastně vůbec pravda?
Publicista díla Runner World Sweat Science – Alex Hutchinson napsal velmi podrobnou analýzu studie, kde podává zprávy o tom, že studie však použila velmi malé množství důkazu, které by se při podrobné analýze mortality běžců daly použít.
Podle samotné studie je potřeba se ale velmi zaměřit na to, o jaký druh lidí a běžce se jedná obecně. Je třeba mít na paměti, že množství běžců, u kterých byla zpozorována vyšší mortalita, také velmi záleží na tom, jak velká byla jejich fyzická aktivita, frekvence a tempo.
Alex Hutchinson však zastává názor, že kvůli této studii by lidé neměli začít zpochybňovat blahodárné účinky na zdraví jedince a měli by i nadále věřit tomu, že se jedná o zdravý způsob života – tedy mnohem zdravější než u těch, kteří preferují spíše sedavý styl života.