V nose je mnoho malých, tenkých cév. Snadno tedy praskají a dochází tak ke krvácení. Většinou se tak děje v oblasti před nosní přepážkou.
Jestliže krvácení v určitém období zažíváte i vy, nemusíte se hned bát. Nejčastější příčinou tohoto jevu jsou rýmy, záněty, chřipka, různé infekce apod. Někdy může praskání cévek způsobit nedostatek vitamínů. Především vitaminu C. Proto je dobré zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny. Na cévní onemocnění také zabírají jídla z pohanky. Pokud ji nemáte rádi nebo ji neumíte připravit, kupte si pohankový čaj. Komu vadí specifická chuť pohanky, může si zakoupit například šípkový čaj s pohankou. Už naše babičky věděly, že pohanka je účinným lékem na žíly a cévy.
Některým lidem se také spouští krev z nosu důvodu vysušení nosní sliznice. Tak se často děje ve velmi prašném prostředí, účinkem klimatizace a nebo jen suchým vzduchem. K zahození není pořídit si zvlhčovače vzduchu a nebo například vincentku ve spreji do nosu, která dokáže vaši sliznici zvlhčit.
Jestliže u vás začíná být krvácení z n osu chronické, zajděte se s problémem svěřit k lékaři. V horších případech to může znamenat, že se u vás objevilo nějaké větší cévní onemocnění a nebo i nádor. Proto je prevence důležitá. Lékař vás většinou nechá vyšetřit a to včetně toho, jestli u vás funguje srážlivost krve.
Jestliže vám krev z nosu teče mnoho, nepanikařte. Tak stejně uklidněte své děti. Těm opravdu krevní cévky praskají častěji i třeba při velkém pčiknutí. I když se vám zdá, že snad při tomto krvácení musíte ztratit hodně krve, odborníci říkají, že zdání klame. Rozhodně vám vykrvácení nehrozí.
První pomoc při takovéto nesnázi je následující. Postižený by si měl nejlépe sednout a předklonit hlavu. Měli by jste mu na čelo a zátylek pokládat studené obklady. Kořen nosu by se měl stlačit přibližně asi na pět minut. Poté není špatné doplnit do těla tekutiny. Jestliže krvácení nelze zastavit, neváhejte a zavolejte sanitku, cévky opravdu mohou popraskat více a pak je v některých případech nutný k zastavení menší zákrok odborníka.