Ať už jste právě teď těhotná, nebo je to pro vás předčasné, jistě se vyplatí zjišťovat si informace o tom, co vám těhotenství přinese – na co se těšit a naopak s čím možná budete bojovat (pálení žáhy, bolest zad nebo nízký krevní tlak). A právě nízký krevní tlak může trápit celou řadu nastávajících maminek. Jak s ním ale bojovat, aby byl zase v normálu?
I přesto, že je zde fakt, že nízký krevní tlak během těhotenství je vcelku vzácná záležitost, nikde není napsáno, že tato situace nemůže nastat. Pokud vás také trápí, nebo případně chcete vědět, jak s ním bojovat, kdyby se vám to také přihodilo, jste tu správně. Nízký krevní tlak může být vcelku „neškodný“, ale na druhou stranu se může jednat o problém (vážnější je vysoký krevní tlak), kdy je nutné včasné lékařské vyšetření a ošetření.
Pokud tedy víte, že vás v těhotenství trápí nízký krevní, tlak určitě doporučujeme si zajít k lékaři a poradit se s ním. Jaké jsou ale vlastně nejčastější příčiny nízkého krevního tlaku? Tak například zvracení, nevolnost, zrychlené dýchání, mdloby nebo závratě. Pokud ale chcete zkusit i něco jiného, než půjdete k lékaři, máme pro vás pár tipů. Možná je váš nízký tlak zapříčiněn vaším životním stylem. Zde jsou naše rady a tipy:
1) PIJETE DOSTATEČNÉ MNOŽSTVÍ TEKUTIN?
Položte si otázku, zda denně skutečně dostatečně pijete. Dehydratace je jedním z hlavních důvodů, které mohou zapříčinit nízký krevní tlak, zejména během těhotenství. Dehydrované tělo nemusí být schopné zajistit přímý průtok krve ve vašem těle. A protože čekáte přírůstek, je důležité své tělo zásobit vodou alespoň dvojnásobně, než jste byla těhotná. Možná jste doposud netušila, že dehydratace může být skutečně i nebezpečná. Pokud se cítíte dehydrovaná i v případě, pijete-li dostatečné množství tekutin, kontaktujte svého lékaře.
2) JAK VELKÉ PORCE JÍTE?
Jak často a jak velké porce jste jedla, než jste byla těhotná? Jedla jste prostě v době, kdy jste měla hlad? Třeba třikrát denně? Pokud ano, doporučujeme vám si jídlo rozložit na celý den. Jezte tak 5-6 malých porcí denně. To je totiž další způsob, jak udržet svůj krevní tlak v rovnováze.
3) ZVYŠTE PŘÍJEM SOLI
Další skvělý způsob, jak bojovat proti nízkému krevnímu tlaku, je ten, že zvýšíte příjem soli – tedy budete konzumovat potraviny, které jsou bohaté na sůl. Pokud nevíte kolik, tak pokud jste byla zvyklá jíst týdně 4 potraviny, které obsahují sůl, nyní konzumujte 6 potravin. Nejvíce se ale doporučuje si přidávat trochu více soli – např. do polévky, na chléb apod. Pokud zvýšíte příjem soli, dostanete hladinu svého krevního tlaku do normálu, stejně jako když máte krevní tlak příliš vysoký.
4) ZMÍRNĚTE DŮSLEDKY NÍZKÉHO KREVNÍHO TLAKU
Jestliže patříte k ženám, které trápí nízký krevní tlak, často musíte čelit mnohým negativním důsledkům, jako je např. závrať nebo mdloba. Tyto důsledky lze zmírnit tak, že pokud např. ráno vstanete brzy, doporučujeme se opravdu pomalu zvednout do sedu a stejně tak pomalu i vstát. Předtím, než se postavíte na nohy, je doporučujeme protáhnout krouživými pohyby. Tak zamezíte závratím.
Nízký krevní tlak však může být zapříčiněn některými léky, které v těhotenství užíváte. Pokud máte pocit, že vás nízký krevní tlak trápí, vyhledejte lékaře a samozřejmě ho informujte o všech lécích, které užíváte a jak je užíváte. Váš lékař vám může doporučit léky jiné, které tak vyřeší problém nízkého krevního tlaku.