Co dělat, abychom měly my i naše děti zdravé a silné kosti?
Nejlépe je na to u našich dětí myslet v době, kdy jsme těhotné. Už v těhotenství bychom měly sobě a plodu v bříšku zajistit dostatek vápníku. Aby si naše tělo mohlo brát vápník ze stravy musí mít také dostatečný přísun vitaminu D. To znamená, že musíme konzumovat potraviny, které jsou nejen bohaté na vápník, ale i takové, které obsahují dost vitamínu D. Nejvíce ho obsahují ryby, máslo. Vápník obsahuje především mléko a mléčné výrobky. Z tohoto důvodu by měly ženy v těhotenství pít mléko každý den, třeba jako součást koktejlů, kakaa a nebo jiných nápojů. Velmi výživné je připravit si na snídani cereálie s mlékem. Jestliže některé z nás mléko nechutná nebo jsme na něj alergické, lze klasické mléko nahradit mlékem sójovým. Výborné je také konzumovat z těchto důvodů tofu, cizrnu a mandle.
U dětí se kostní hmota vyvíjí už velmi brzy. V kojeneckém a batolecím věku se u dětí vytváří základ pro silné a pevné kosti a správný pozdější vývoj zoubků. Ale i v dětském věku a dospívání je vápník pro správný vývin kostí zcela nezbytný.
V jakých potravinách tedy vápník nalezneme? Nejen v mléčných výrobcích, ale i v oříškách, ovoci, zelenině, luštěninách. Zdravá je také zelenina listová, špenát a brokolice. Naopak bychom se všichni měli vyhnout nadměrnému solení, protože pak se vápník váže na moč a z těla se vylučuje. Zkuste sůl nahradit bylinkami, ne příliš ostrým kořením, hořčicí a nebo například směsí bylin a citronu.
Vhodná strava není důležitá jen u dětí. I u nás dospělých strava bohatá na vitaminy D a vápník zlepšuje a udržuje naše kosti.
A nezapomínejme na pohyb. Kostra se správně nevyvine a neudrží pružná bez dostatečného pohybu. Hlavně u dětí pohyb především zaměřený na kosti a pružnost svalů příznivě ovlivňuje správné zakřivení páteře a posazení obratlů.