Všude se píše, že bez pitného režimu to prostě nejde. O vodě se básní jako o elixíru mládí. Skutečně tomu tak je, nebo se jedná jen o mýty?Věděli jste například, že voda pomáhá zmírňovat stres? Je to z toho důvodu, že voda tvoří 60 % našeho těla a dojde-li ke snížení o pouhá dvě procenta, dochází k výraznému snížení mozkové energie. Krom toho, dehydratace výrazně zvyšuje hladinu kortizolu, což je stresový hormon, který může způsobovat nepříjemnosti, jako je například bolest hlavy, úzkost nebo svalové napětí. Pokud jste tedy doposud pravidelný pitný režim podceňovali, je na čase to napravit.
Víte, co je to hypotalamus? Jedná se vlastně o část mozku, která tělu dává signál, když nám je zima – tedy třeseme se, když nám je horko, potíme se. Jinými slovy by se dalo říct, že tělesná teplota je regulována právě díky hypotalamu. Pokud je však vaše tělo dehydratované a nemáte dostatečný přísun tekutin, tato část mozku nefunguje úplně správně a může docházet právě např. k tomu, že člověk v horku omdlívá. Další důvod, proč pitný režim nedoporučujeme podceňovat.
Říkáte si, co vlastně způsobuje, že máte rýmu, jste nachlazeni a poté vás trápí různé druhy onemocnění? Může za to suchá sliznice v nose či ústech. Voda totiž podporuje optimální vlhkost sliznice, díky které nejsme tak náchylní k nemocem a nastydnutí. Pokud je sliznice sušší, mohou ji snadno napadnout bakterie a proniknout tak do nosohltanu, kde dochází k tvorbě infekce či virům, které způsobují onemocnění, jako je např. chřipka.
A jaká je vlastně doporučená denní dávka tekutin? Denně doporučujeme vypít alespoň 8 sklenic vody, v součtu nejméně alespoň 1,5 litru tekutin. A pokud vás ani dosavadní důvody nenakoply k tomu, abyste pili dostatečné množství tekutin, pak vás možná přesvědčí fakt, že voda pomáhá zbavit se nadváhy. Voda totiž dokáže regulovat látkovou výměnu, zaplňuje žaludek a dává pocit sytosti. Možná proto se také říká, že hlad je převlečená žízeň.
photosource: pinterest.com