Když vstupujeme do ordinace svého gynekologa, chceme se možná zeptat na spoustu věcí. Potřebujeme radu nebo se mu svěřit s tím, co nás trápí. Ale pro mnohé z nás je návštěva lékaře – gynekologa velmi nemilou povinností. A i když nás vyšetření na gynekologické ambulanci nebolí ani není až tak nepříjemné jako třeba u zubaře, obáváme se ho.

Zřejmě proto, že gynekologické potíže jsou příliš intimního rázu. A my se na ně bojíme zeptat nebo vůbec jakkoliv o nich hovořit. Pro mnohé z nás to přestavuje choulostivou situaci, které se snažíme raději vyhnout.

Buď tedy o svých potížích při vyšetření mlčíme a ještě v horším případě přestaneme gynekologa navštěvovat a gynekologie se pro nás stává strašákem. Při tom bychom měly chodit na gynekologické prohlídky pravidelně.

Podle čísel a průzkumů, ale pravidelně gynekologa navštěvuje málokterá z nás. Lékaři nás při tom varují. Rakovinou děložního čípku onemocní v České republice za rok přibližně tisíc žen.

Během svého intimního života se téměř každá z nás setká s papilomaviry, které tuto nemoc způsobují. Takzvané nakažení se má schopnost samovolně vyléčit nebo odeznít. Jenže bohužel ne u všech žen a ne vždy. Při tom nakažení těmito viry jen tak rychle nepoznáme. Tato nemoc se může vyvíjet opravdu velmi pomalu a až po několika měsících či dokonce letech vyústit do vážného stádia.

A proto tedy je lepší pro nás všechny začít chodit pravidelně na gynekologické prohlídky a starat se o naše ženské orgány tak, jak nejlépe můžeme. Ne pozítří, příští týden, další měsíc, ale hned zítra zavolejme svému gynekologovi a objednejme se k němu. Na prohlídku bychom se měli totiž opravdu dostavit alespoň jednou za rok a to tehdy i když nás nic netrápí a nemáme žádné potíže nebo bolesti. Součástí každé preventivní prohlídky je totiž odběr vzorků z děložního čípku k cytologickému vyšetření.

A nejen to, vždy po menstruaci si nezapomeňme provést samovyšetření prsu. Co dva roky si dojděme i na mamografické vyšetření. A nezapomínejme na své dcery. Na první gynekologickou prohlídku bychom měly dívky objednat už v patnácti letech. I když ještě nezačaly žít pohlavním životem, prevence a téma antikoncepce jsou neméně důležité.

Přestaňme se tedy bát, červenat a začněme se mít rády, což především představuje mít rády své tělo a pečovat o něj a o své zdraví, jak nejlépe umíme. Gynekologie je tu přece pro nás.