Už jste zaznamenali, že se v posilovnách a fitness centrech čím dál tím více mluví o cvičebním programu zvaném TRX? I přesto, že tento způsob cvičení u nás není příliš dlouho, rychle si získal na popularitě. My vám o něm prozradíme vše potřebné, to znamená: o jaké cvičení se jedná, pro koho je vhodné a co k němu budete potřebovat.

KDE SE VZALO TRX?

Cvičení TRX pochází z Ameriky, jehož původním vývojářem je americké námořnictvo, které pomocí něho trénovali mariňáky, aby zůstali v dobré kondici.

CO JE TO VLASTNĚ TRX trénink?

TRX, jak už bylo zmíněno, je jedno z nepopulárnějších fitness nářadí posledních let. Zkratka TRX vlastně znamená Total-Body Resistance Exercise. Jedná se tedy o cvičení prováděné pomocí závěsného posilovacího zařízení.

JAKÉ MÁ TRX ÚČINKY NA NAŠE TĚLO?

Zjednodušeně by se dalo říci, že TRX má za úkol budovat vaši svalovou sílu a rovnováhu. Jeho největší výhodou je, že si jej můžete pořídit i domů, tudíž lze cvičit i doma. Pokud rádi navštěvujete posilovnu, najdete jej v každé dobré vybavené. Svalová hmota během cvičení narůstá rovnoměrně. Snižuje se zde tedy riziko zranění a zvyšuje vaši výkonnost. TRX samozřejmě trénuje i vaše správné držení těla.

PRO KOHO JE TRX VHODNÉ?

Pro všechny lidi, kteří nemají rády náročné cvičení stroje, jako je např. spinningové kolo, stepper či běžecký pás. TRX nabízí svým uživatelům kvalitní trénink, při kterém nedochází k přetížení. Během cvičení TRX nedochází k přehnanému tlaku na páteř. Navíc se během cvičení tělo rychle zahřeje a váš metabolismus spaluje rychleji, než obvykle.
TRX cvičení se nedoporučuje lidem, kteří mají problémy s pohybovým aparátem.

CO JE TA ŽLUTO-ČERNÁ VĚC VLASTNĚ ZAČ?

Nejspíše máte na mysli černo-žluté popruhy, se kterými se vlastně během cvičení pracuje. Jedná se tedy o popruhy, které mají nastavitelnou délku a jsou závěsné. Lze s nimi pracovat za pomocí rukou či nohou.

ZAJÍMAVOST

Nové studie říkají, že ve skutečnosti vůbec nezáleží na tom, zda cvičíte pravidelně, nebo jen párkrát týdně, když máte náladu. Toto tvrdí odborníci z Královské univerzity v Torontu. Mnohem důležitější je prý doba, po kterou cvičíte. Týdně by se měl cvičení člověk věnovat cca 150 minut (tedy 2,5 h týdně).