S neustále zvyšujícími se cenami energií se mnoho lidí poohlíží po možnostech, jak na této položce rodinného rozpočtu trochu ušetřit. Při dodržení několika pravidel a doporučení, které v našem článku přinášíme, můžete uspořit opravdu pěknou sumu nejen v rodinném domě, ale také v bytě. 

Izolace fasády, oken i dveří

Zateplení celé budovy je klíčové pro tepelný komfort v domácnosti a bez něj by byla úspora energie sotva znatelná. Izolace fasády není nejlevnější investice, ale v dlouhodobějším horizontu se vám vrátí v úsporách za energie, a navíc zvýší hodnotu vaší nemovitosti.

Možností, jak zateplit fasádu je na trhu mnoho, vybírejte dle typu stavby a neváhejte oslovit více firem pro nejlepší cenovou kalkulaci. Pokud nemáte žádné zkušenosti, je lepší přenechat zateplení odborníkům, abyste předešli poškození zdiva nebo plesnivění stěn, což je častý problém starších zateplených domů.

S úniky tepla pomůže i výměna oken za moderní, pokud je to mimo váš rozpočet, přidejte těsnění nebo skla vyměňte za nová izolační dvojskla. Dveře můžete izolovat pomocí čalounění nebo využít silikonové pásky či dolní kartáč, vše se jednoduše upevní pomocí samolepicí pásky.

Vytápění rodinného domu

Možností, jak vytápět dům je několik – tuhá paliva, plyn nebo tepelné čerpadlo. To se stává oblíbeným hlavně kvůli rostoucím cenám energií. Tepelné čerpadlo využívá venkovní tepelnou energii, se kterou ohřívá vodu, čímž šetří vstupní požadavky na zajištění požadované teploty.

Vstupní investice tepelného čerpadla je sice vyšší než u jiných kotlů, na čerpadlo ale můžete využít dotační programy. Pokud zvolíte topení plynem, nejúspornější možností je plynový kondenzační kotel, který zpětně používá i odpadní teplo o které je účinnější.

Větrejte efektivně

Ideální větrání v domácnosti je čtyřikrát denně asi na 5 minut, nejlépe hned ráno, po vaření nebo sprchování. Větrejte tak, že vypnete topení a otevřete okno dokořán – pozor dávejte na větrání na tzv. ventilačku. Pouze při plně otevřeném okně se vymění veškerý vzduch v místnosti rychle, aniž by se ochladily stěny a podlaha.

Pro správný tepelný komfort a úsporu peněz lze využít i systému rekuperace, které funguje na podobném principu jako tepelné čerpadlo při výměně vzduchu v domácnosti.

Kontrola a modernizace spotřebičů

V domácích podmínkách snadno zjistíte, jakou spotřebu mají vaše spotřebiče – stačí si koupit tzv. Wattmetr, který zapojíte mezi spotřebič a zásuvku a přístroj sám vypočte spotřebu.

Obecně platí, že spotřebiče vyrobené před rokem 2000 jsou velmi neúsporné. Při nákupu vybírejte ty spotřebiče, které mají kategorii A++ nebo A+++ (pozor, od roku 2021 byla tabulka energetických tříd posunuta – ve zkratce, A++ je nyní energetická třída B a tak dále). To platí obzvlášť u těch spotřebičů, které jsou zapojené nepřetržitě jako lednička a mrazák. Pokud využíváte dvoutarifní sazbu („noční proud“) je užitečné plánovat praní prádla, sušení nebo mytí v myčce v době nižšího tarifu.

Šetřete i na osvětlení

Při nákupu žárovek vybírejte z kategorie LED světel, ať už vybíráte klasické žárovky nebo osvětlovací pásky, které se mohou nalepit na podsvícení kuchyňské linky. Oproti běžným žárovkám vydrží ty s LED technologií asi 15x déle a ušetří vám skoro 85 % energie, a to už se opravdu vyplatí. Při výběru zkontrolujte, jakou mají svítivost, aby byla vhodná pro vybraný prostor.

Pro co nejpohodlnější ovládání osvětlení můžete využívat tzv. chytré osvětlení. Pomocí aplikace v telefonu ovládáte osvětlení vaší domácnosti pouhým kliknutí můžete nastavit různou intenzitu, barvu světla nebo dobu, kdy se osvětlení samo vypne. Sortiment je široký a můžete si vybrat třeba chytře ovládané žárovky, ale i celé systémy do domácnosti bez spínačů nebo na dálkové ovládání.