Udržitelnost není jen celosvětovým trendem, ale také důležitým inovačním motorem designu nábytku a jeho obchodních řetězců. Roli tak hraje především materiál. Nová inovativní řešení využívající obnovitelné suroviny a tvoří základ budoucího trendu „zeleného bydlení“.

Přehodnocení tradičních materiálů – ratan

Znovuobjevení přírodního materiálu v jeho udržitelné alternativě představují ratanové palmy a jejich kapilární struktury. Ve výsledku se tomuto materiálu přezdívá karuun. Jednomu připomíná zhutněné dřevo, je však extrémně poddajné a tvárnýé. V závislosti na struktuře a povrchové úpravě kapilár vzniká řada oblastí použití. Ty jsou samozřejmě 100% ekologické. Může být dokonce použit jako akustické tlumení. Další variace je zase propustná pro světlo a vzduch – připomíná japonské papírové okno, ale mnohem robustnější.

Technologie a estetika

Matka příroda je a zůstává jednou z nejzajímavějších učitelek. Inspirace v mořských řasách přináší nástěnné malby vyhotovené z mikrobiální kultury, která slouží jako biologický vzduchový filtr.

Tato nová zeleň pro kanceláře nebo soukromé rezidence zlepšuje ovzduší a téměř nespotřebovává žádnou energii. Dokonce i větší projekty, než ozelenění fasády nebo městské vzduchové filtry, jsou již možná a mohla by v budoucnu poskytnout našim městům novou kvalitu života.

Hromady materiálu produkovaného lidmi se stále více dostávají do centra pozornosti výzkumníků materiálů v honbě za udržitelnými surovinami. Antroposféra neboli stanoviště se všemi svými průmyslovými a zemědělskými produkty, které jsme vytvořili a charakterizovali, bude v budoucnu pro výrobu zboží v rámci oběhového hospodářství ještě důležitější.

Pokud nebudou použity žádné nové suroviny, musí být odpad recyklován a vrácen zpět do výrobního procesu. Tímto způsobem se vyvinou recyklovatelné materiály z papírového odpadu a celulózových vláken, které lze implementovat jako stavební materiály nebo jako krytina stěn.

Jako nábytek lze znovu zrodit také dřevo, plastové láhve nebo použitou kávovou sedlinu či konopná vlákna, rašelina a mech.

Veganská kůže je hitem

Všichni známe kůži ze zvířat, ale termín „veganská kůže“, zřejmě ještě ne. Jsou to slupky z jablek nebo kůra z ananasu a defakto takto může fungovat i kaktus.

Co dodat závěrem?

Nábytkářský průmysl by měl tento vývoj aktivně prosazovat a spoluvytvářet globální trendy. Uvedené příklady ukazují inovativní sílu, která významně ovlivní náš život i styl. V kombinaci s digitalizací dosáhlo hledání budoucích alternativních surovin další dimenze.