Dopravní nehoda se může přihodit komukoliv z nás. Jak však postupovat, když se stanete účastníkem dopravní nehody právě při plnění pracovních úkolů? Existuje možnost výběru cesty odškodnění?

Zákoník práce vs. občanský zákoník

Pokud zaměstnanec při výkonu svého povolání utrpí pracovní úraz, vzníká právo na odškodnění újmy na zdraví podle zákoníku práce. Pokud se však jedná o dopravní nehodu, řeší se odškodnění s pomocí občanského zákoníku. Zákoník práce a občanský zákoník přitom stanovují podobný okruh náhrad. Liší se zejména výpočtový mechanismus odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění.

Pozor na odlišné výpočty

Zaměstnanec poškozený dopravní nehodou si přitom může většinou vybrat, zda bude vyžadovat odškodnění způsobené dopravní nehodou nebo plněním pracovních úkolů. Každé odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění však vychází z odlišných výpočtových mechanismů a uplatňuje se u jiných subjektů.

V rámci zákoníku práce se postupuje při výpočtu bolesti a ztížení společenského uplatnění na základě nařízení vlády č. 276/2015 Sb. Při výpočtu odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění u dopravní nehody pojišťovny prozatím vycházejí z Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví.

Pokud jste tedy v pozici poškozeného zaměstnance vlivem dopravní nehody, dobře zvažte, z jakého titulu chcete odškodnění uplatňovat. Samotná výše odškodnění nemajetkové újmy se tak liší v závislosti na tom, podle jakého předpisu se vychází.

Více informací o odškodnění nehody najdete na www.odskodneninehody.cz.