A za co nejraději utrácí? Stačí mu k utrácení jeho příjmy nebo už se to dostalo tak daleko, že sahá i po vámi vydělaných financích? I přesto, že více utrácí, to zatím zvládáte bez půjček nebo už vás někdy dostal i do situace, kdy jste si třeba na nájem nebo na energie prostě museli vypůjčit?

Půjčky jsou jen částečným řešením

Pokud jste už vyzkoušeli nějaké půjčky bez registru, jistě na vlastní kůži víte, že jejich vyřízení je snadné rychlé a úvěrová společnost, kterou oslovíte, je velmi vstřícná. Ale také si pak trvá na datu splatnosti půjčky, tedy na dni, kdy půjčené peníze musejí být zpět na účtu. Datum jde sice posunout, ale za další poplatek.

Se zbytečným utrácením zatočte, ale postupujte takticky

A začněte tím, že rozhodně přestanete posílat vaše peníze na společný účet, pokud máte nějaký založen. Držte si je pěkně na svém účtu. A jestli máte jen společný účet a žádný jiný, založte si svůj vlastní. Je to otázka chvilky a jistě najdete banku, kde za účet a služby s ním spojené nezaplatíte ani korunu.

Potom se vrhnete do zjišťování, jestli váš muž vůbec tuší, že utrácí příliš. Jestli má přehled o stavu vašich financí a jestli si vůbec někdy spočítá, kolik toho za měsíc protočí.

Ve zjišťování můžete dojít ke dvěma závěrům:

  • že muž vůbec neví, že utrácí nad vaše rodinné poměry. A že jste si třeba už i musela vzít nějaké půjčky. Nebankovní půjčky pro každého jsou totiž natolik diskrétní, že vlastně ani partner nemusí nic tušit. A tak si to ani neuvědomil. Tohle je ta jednodušší situace, která bude mít snazší řešení.
  • nebo že muž tuší, že to jde s financemi u vás z kopce, ale tak nějak prostě musí pořád utrácet. Nedá mu to a musí pořád něco kupovat. Tohle se bude řešit hůř, ale dokud spolu máte zdravý vztah, vyřešíte i tohle trápení.

Situace první – manžel netuší

A tehdy je potřeba ho poučit. Ale pozor, nesmíte ho dostat do role školáčka. Pánové tohle často neunesou a s úspěchem byste se rozhodně nesetkala. Bude to chtít trochu ženského umu a taktiky.

Svého muže nejlépe znáte vy sama a jistě vymyslíte, jak ho informovat o tom, že něco dělá špatně, aniž by se urazil a „zabejčil“. Trošku budete muset nahrát divadýlko, jak jste právě teď zjistila, že to s penězi není úplně ok, ale to jistě zvládnete

Situace druhá – manžel ví, ale utrácení prostě neodolá

Pokud zjistíte, že manžel ví, že to s financemi sám nezvládá, že prostě nedokáže přestat utrácet, tak mu v tom utrácení vyhovte. Dopřejte mu ten pocit, kdy platí za něco, co si kupuje!

Ne to není vtip. Udělejte to tak, že ho necháte platit za všechno, co k provozu vaší domácnosti potřebujete. A taky za všechno pro děti. Takže potraviny, inkaso, oblečení, kroužky, jízdenky, obědy dětem, no prostě všechno!

A když tak rád utrácí, ať vás pozve na večeři! A koupí i něco lechtivějšího na společné večery a noci!

Tohle je ta příjemnější část nutných opatření. Ta méně příjemná spočívá v tom, že zrušíte společný účet a manžel bude mít za úkol ve všem vyjít se svými penězi, případně s vaším příspěvkem.

A jestli má peněz více, než stačí na běžné výdaje, namotivujte ho, ať ty přebytečné neutrácí, ale odkládá na spořicí účet. A jak ho k tomu motivovat? Zase svého muže znáte nejlépe vy sama. Ale který pán by odolal třeba žhavému striptýzovému číslu v podání své ženy?!? Ještě když se budete vysvlékat z prádélka, které vám tak rád koupil…

Situace třetí – manžel ví, ale řešit nic nechce

No, i taková situace může nastat. A tady to chce radikální zákrok. Buď pomocí rodiny, odborníka anebo to může být i poslední kapka do vašeho poháru trpělivosti. O tom byste svého muže ale měla včas informovat…