Kosmetické přípravky nás sice zkrášlují, ale ženy, které trpí alergiemi, se mohou dočkat úplně opačného účinku. Jak se takové alergii vyvarovat a co s ní, když se objeví?
Ptáte se, co způsobuje alergie? Někteří lidé jsou holt citliví a mají pokožku náchylnou k alergiím a patří tedy do skupiny potencionálních obětí alergií na kosmetiku. Kosmetické alergie se ale mohou projevit i u lidí, kteří nikdy na nic alergičtí nebyli. Mezi nejčastější látky, které způsobují alergie, patří např. barviva, vůně a konzervační látky.
Čím více formaldehydu a parabenů kosmetika obsahuje, tím větší je šance, že se u vás vyskytne alergie. To, že se lidem projeví alergie je způsobeno i tím, že používají produkt po záruce jeho trvanlivosti. Nejčastěji však alergie vznikají díky vysoké koncentraci agresivních chemických látek. Hlídejte si proto složení produktů, např. pokud trpíte alergiemi na med, nekupujte si ani žádné medové masky nebo krémy.
Dále je dobré, abyste věděli, že když si koupíte šampon s vůní broskve, nemáte to s ní nic společného. Copak je možné skladovat broskev rok, stejně jako šampon? Není. Čím silnější je vůně produktu, tím více aromatických složek obsahuje. A i aromatické složky mohou způsobit alergie.
Možná se tedy nabízí otázka, zda je lepší přírodní kosmetika. Odpověď zní ne! Vědci neustále varují, že přírodní aroma je více nebezpečné než syntetické vůně, protože obsahují vysoké množství přírodních složek, které mohou způsobit alergie (např. bergamot, citrusový olej aj.).
Pokud i vy máte strach, že byste mohli být vystaveny možnému výskytu alergie, doporučujeme: nepoužívat kosmetiku déle, než je uvedeno na obale (obvykle 6 nebo 12 měsíců po otevření), nepoužívejte produkt, pokud změnil konzistenci, barvu nebo vůni a zbavte se ho. Nesahejte např. do krému holýma rukama – dostáváte do něj bakterie, které mohou krém poškodit.