Nošení podpatku přináší ženám větší sebevědomí, delší nohy i celkově hezčí outfit. Jejich časté nošení je ale nezdravé. Nebo není?Mýtus/pravda: Vysoké podpatky způsobují křečové žíly

Tak tato otázka do diskuse je sporná, nicméně musíme říct, že ve většině případů se vaše křečové žíly objeví právě proto, že je zdědíte. Samozřejmě i proti křečovým žilám se dá bojovat a preventivě opatřit, nicméně pokud k nim máte predispozice, pravděpodobně se dříve či později objeví a je jedno, zda nosíte nebo nenosíte vysoké podpatky.

Mýtus/pravda: Místo vysokých podpatků jsou lepší tenisky a baleríny

Dámy, pokud jste si mysleli, že vysoké podpatky spolehlivě nahradíte balerínkami, pláťenkami nebo snad teniskami, zbystřete. Ani tato druh obuvi není pro vaše nohy úplně zdravá, protože nemá téměř žádný podpatek, což může způsobit ve finále bolest celých nohou. Nošení těchto bot navíc podporuje tzv. ploštění. Jak tento problém vyřešit? Doporučujeme nosit boty, které mají podpatek alespoň 1,5 cm, aby byla vaše pata o něco výše, než zbylá část chodidla.

Mýtus/pravda: Vysoké podpatky = silnější lýtka

Dámy, pokud jste si myslely, že vaše silnější lýtka jsou způsobena právě nošením vysokých podpatků, jste na omylu. Vysoké podpatky možná nutí lýtkové svaly více pracovat, resp. zatínat, rozhodně vám je ale nezvětší, možná jen zpevní. Pokud vás trápí silnější nebo “větší” lýtka, pravděpodobně za to mohou opět predispozice, nadbytečná kila, oteklost nebo mnoho svalů.

KTERÉ VYSOKÉ PODPATKY JSOU NEJMÉNĚ BEZPEČNÉ?

Vysoké podpatky, tzv. jehly jsou společně s podpatky s ostrou špičkou to nejhorší. Vysoké jehly jsou nejméně stabilní a tím spíš se vám stane nehoda – vyvrknutí kotníku nebo zlomení nohy. Vysoké podpatky s ostrou špičkou jsou nezdravé především pro špičky, protože to poškozuje prsty, které jsou na sobě namáčknuté a jsou v nepřirozené poloze, může tak dojít k deformaci nebo vytvoření např. kuřího oka.

photosource: pinterest.com