Vlasy, říká se, jsou vizitkou každé ženy. Doplnili bychom, že nejenom ženy chtějí mít krásné vlasy. Muže nevyjímaje. Zdravé, pevné, lesklé a bez lupů. A aby mohly být naší dokonalou vizitkou, zaslouží si řádnou péči. Jste si jistí, že to zvládáte?

Mytí – to je základ

Ať už je pro Vás standard v péči cokoli (každý to samozřejmě má jinak), jistě se shodneme na tom, že základem je mytí vlasů. Už dávno se nikdo neřídí mýtem, že čím častěji budeme vlasy mýt, tím víc se budou mastit. Vlasy si prostě myjte podle potřeby, klidně i obden. Důležité však je šampon vždy pořádně vypláchnout.

Důležitá je taky pravidelná návštěva kadeřníka, který Vás zbaví zlámaných a zničených konečků vlasů. Vlasům se odlehčí a uleví, získají nový šmrnc. A vůbec se nemusíte stříhat o desítky centimetrů.

péče o vlasy

V zátěžových obdobích přidejte

V životě každého z nás občas nastává období, kdy se nám nedaří, jsme ve stresu, nemocní, nebo oslabení. Toto všechno samozřejmě náš organismus ovlivňuje a ten nám to dává najevo například zhoršením kvality vlasů, jejich oslabeností, vyšší lámavostí, nebo vypadáváním ve vyšší míře, než je obvyklé. Jelikož tyto příznaky nesouvisejí jen se stresem či nemocí, je třeba pátrat po příčině.

Na vině může být i strava

Jestliže si nepřipadáte oslabení, neprodělali jste žádnou nemoc, ani nejste ve stresu a přesto u sebe pozorujete zhoršení vlasů, a zároveň neprocházíte těhotenstvím, nekojíte, nebo neprožíváte klimakterium, jste-li ženy, zamyslete se nad svým jídelníčkem. Máte pestrou a vyváženou stravu? Snažíte se jíst všechny potraviny? Neošidili jste něco?

Ne nadarmo se velmi často používá slovní spojení „jste to, co jíte“. Platí to i zde. Kvalitu Vašich vlasů ovlivňuje především skladba Vašeho jídelníčku. Pociťujete-li ohrožení Vaší kštice, přidejte si na talíř potraviny bohaté na železo, vápník, hořčík, zinek a také vitamíny A, B a C. Tyto složky dohromady výrazně ovlivňují kvalitu vašich vlasů, urychlují růst a působí proti vypadávání.

Zvyšte tedy příjem ovoce a zeleniny, zejména mrkve, jahod, banánů, borůvek, citrusů, kiwi, melounů, brokolice, brambor atd. Nezapomeňte ani na různé druhy ořechů, ryby (zejména mořské), mléčné výrobky a vejce.

O blahodárném vlivu na stav vlasů, nehtů a kůže se také hovoří v souvislosti s rakytníkem. Ten obsahuje vitamíny A, C a vitamíny z řady B a kromě toho je také bohatým zdrojem nenasycených omega -3, – 6, a – 9 mastných kyselin a také v přírodě se vzácně vyskytující omega – 7 nenasycené mastné kyseliny, která se postará právě o zachování zdravého stavu vlasů.

Přírodně i v doplňku stravy

V první řade je jistě na místě poohlédnout se zdrojích výše popsaných živin v přírodní formě, tzn. dostat je přímo do Vaší kuchyně a na Váš talíř. Ne každý však chce a může jíst všechno a v tom případě je na místě se poohlédnout po dodání vitamínů, minerálů a dalších látek organismu prostřednictvím doplňků stravy. Jejich pravidelným užíváním docílíte příjmu dostatečného množství potřebných látek a tím pádem i navození stavu normality – tedy krásných a hlavně zdravých vlasů. Příjemným bonusem jistě je, že většinou docílíte i krásnějších nehtů a mnohdy i pleti.