Pořídili jste si konečně krásný náramek z Pandory nebo vám váš přítel věnoval naprosto dokonalý zásnubní prsten? Je jasné že ve fázi nákupu jsou šperky naprosto dokonalé – čisté, lesklé. Prosté takové, jaké chceme, aby zůstaly po celou dobu. Jenže z praxe moc dobře víte, že šperky prostě po čase tmavnou, už nejsou tak zářivé, čisté a krásné. Jak to tedy udělat, aby byly po celou dobu nošení tak krásné jako při nákupu?
Šperky patří mezi jeden z nejoblíbenějších módních doplňků ženy např. vedle kabelek nebo hodinek či klobouků. V případě, že žena nesprávně pečuje o své šperky, může docházet k jejich rychlému opotřebení což se samozřejmě podepisuje zejména na jejich vzhledu. Nejjednodušší způsob, jak udržet šperky krásné jako při nákupu, je naučit se o ně správně pečovat. Ano, vyžaduje to pozornost a nějaký čas, ale jedině tak zaručíte, že budou vypadat stále tak pěkně. Pokud jste doposud nesundávali své šperky např. před spaním, při mytí nádobí, při sprchování nebo při úklidu, naučte se to. Každý kontakt šperku např. s vodou způsobuje opotřebené, což vede např. k tomu, že šperky černají a už nejsou tak krásně lesklé a čisté.
V případě, že se vám prostě z nějakého důvodu nechce sundávat šperky např. při úklidu, používejte ochranné rukavice, aby nedošlo ke kontaktu šperku s čistícím prostředkem. Samozřejmě pro šperky je nejhorší slaná a chlórovaná voda, nejméně škodlivá je ta obyčejná z kohoutku nebo ve vaně, nicméně i tak doporučujeme šperky před koupáním či sprchováním sundávat.
A stejně jako sundávání šperků, aby nedošlo ke kontaktu s určitými látkami, je důležité i uchovávání šperků. Opravdu nestačí to, že šperk položíte na komodu nebo jej hodíte do šuplíku. I šperky by měly být své správné místo. Navíc se často stává to, že když necháte šperky jen tak ležet na poličce nebo skříňce, dost často o ně přijdete, protože se prostě ztratí. Doporučujeme si pořídit buď malou šperkovnici nebo malý trezor. Na šperky by rozhodně neměl dopadat ani prach, měly by tedy být v uzavřeném prostoru. A pokud nemáte trezor ani šperkovnici, postačí např. malá dárková krabička, kam snadno např. snubní prsten na moment uložíte.
Samozřejmě máte také možnost svůj krásný šperk nechat pojistit, pokud víte, že se jedná opravdu o drahou a cennou věc, která pro vás má vysokou cenu, neváhejte. Pojistit lze v tomto případě cokoliv – i váš palec u nohy. V případě, že by došlo k odcizení nebo jinému poškození, by se vám jistě pojištění hodilo. Toto je však nutné důkladně zvážit, většina lidí si šperky samozřejmě nepojišťuje.
V druhém díle se dozvíme něco o tom, jak šperky čistit a které druhy je nutné čistit častěji a které méně.