Přinášíme vám druhý díl článku o tom, jak uchovávat, pečovat a udržovat své šperky, aby byly po několika letech nošení stejně tak krásné, jako při koupi. Samozřejmě to vyžaduje určitého pamatováka a čas. O šperky by žena měla pečovat stejně tak, jako o svůj vzhled. Začernalé a zašlé šperky neudělají žádnou parádu. Co si tedy povíme o jejich správném udržování dnes?

Slyšeli jste už někdy o čištění šperků prostřednictvím ultrazvukového přístroje? Jedná se o zahraniční novinku, která se v posledních měsících velmi rozmáhá a stává se populární. Tato metoda čištění šperků je samozřejmě výhodná v tom, že je jednoduchá, pohodlná a rychlá. Jediné, co je důležité si pamatovat je fakt, že ultrazvukové čištění šperků samozřejmě není vhodné pro všechny typy šperků. Ultrazvukové čištění šperků nedoporučujeme provádět např. s perlami, smaragdy, korálemi nebo jinými šperky, které jsou z “měkčích” materiálů.

Čistit šperky samozřejmě je nejjednodušší z pohodlí domova. Celá řada lidí čistí své šperky pomocí roztoků nebo pomocí speciálních napuštěných hadříků. Čistit šperky pomocí roztoků je však důležité provádět pouze dle pokynů a návodů, aby nedošlo k jejich poškození. Celá řada lidí používá k čištění šperků např. alkohol, ocet, sodu nebo kyselinu citrónovou. Pokud patříte mezi ně, doporučujeme se nejdříve informovat např. v nějakém obchodě se šperky – ideálně tam, kde byl šperk zakoupen, zda je tato metoda vhodná a bezpečná – jak pro vás, tak pro vaše šperky.

Zároveň pro vás máme tip při nakupování šperků. Pokud kupujete šperk a zkoušíte si jej, např. prsten, ujistěte se, že všechny komponenty šperku sedí na svém místě a žádný není uvolněný. Např. pokud kupujete prsten s krystalky, doporučujeme si všechny řádně “ohmatat”. V případě, že máte jistotu, že vše pořádně drží, kupte, v případě, že máte pocit, že se nějaký mírně viklá nebo může brzy odpadnout, informujte o tom pracovníka obchodu a raději si vyberte šperk jiný.

A nakonec si povíme něco o tom, které šperky je vhodné čistit častěji a které méně. Diamantové šperky doporučujeme čistit nejčastěji, ideálně každé dva týdny. Prsteny a náušnice je vhodné čistit častěji než třeba náhrdelníky a náramky (zhruba každý měsíc). Pokud chcete mít jistotu, že váš šperk je v dobrém stavu, doporučujeme zajít k autoritativnímu klenotníkovi alespoň dvakrát ročně, který vám váš šperk zkontroluje. Případně doporučí, jak jej čistit a uchovávat.