image courtesy of freedigitalphotos.netTrápí vás suchá a citlivá pokožka? Nutně to nemusí znamenat, že to máte v genech nebo od narození. Suchou a citlivou pokožku můžete získat až časem, třeba jen nošením nevhodného oblečení. Suchá a citlivá pokožka se vyznačuje pnutím, svěděním, ztrácí svou hladkost, stává se na dotek drsnou, je popraskaná a začervenalá. Nyní vám povíme něco o možných příčinách suché a citlivé pokožky.

Napadlo by vás někdy, že příčinou vaší citlivé pokožky mohou být roztoči? Tedy konkrétně jejich trus? Skutečně tomu tak je. Ložní prádlo, stejně jako bytový textil a koberce jsou skvělým domovem pro roztoče, kteří se živí lidskými kožními buňkami. Je jasné, že úplně se jich nezbavíte, nicméně je dobré proti nim alespoň částečně bojovat a chránit tak svou pokožku. Roztoči milují teplo, tudíž pokud máte postel u topení, je pravděpodobně, že místo koberce budou raději sídlit ve vaší matraci nebo polštáři. Pro normálního člověka, který nemá s pokožkou žádné problémy, lze považovat roztoče za bezproblémové, nicméně někteří lidé mohou být alergičtí na jejich trus. Doporučujeme si tedy preventivně pořídit speciální povlaky na polštáře, deku a také speciální povlečení na matraci. Zároveň doporučujeme častěji prát ložní povlečení včetně prostěradla při teplotě 60 stupňů a při vysávání používejte vysoce filtrační čistič. Nezapomeňte také na pravidelné větrání místnosti a otírání ploch, na které se práší, např. vlhkým antibakteriálním hadříkem. Protože ať už mohou za vaši citlivou pokožku právě roztoči, vlhké prostředí nebo prach, vaším cílem je s tím bojovat, že?

Suchou a citlivou pokožku může zapříčinit také fakt nošení špatného oblečení. Skutečně. Pokud jste majitelkou suché nebo citlivé pokožky, doporučujeme se vyhýbat nošení vlněného oblečení (např. svetrů apod.). Místo toho vsaďte na jemnější materiály, jako je bavlna, která umožní pokožce lépe dýchat.

volte ale takové, které je určeno pro suchou a citlivou pokožku, protože ji tolik nedráždí a nevysušuje. Stejně tak omezte používání antibakteriálních gelů (tzv. do kabelky, jistě znáte). Když své ruce pravidelně očišťujete antibakteriálními gely a do toho se přidá chladné počasí s větrem, zaděláváte si na popraskané ruce. Antibakteriální gely navíc pracují na bázi vysokého množství alkoholu, který jak jistě víte, způsobuje vysušení a podráždění. Co s tím? Po použití takového přípravku nezapomeňte ruce chránit pomocí hydratačního krému, který zachová jejich přirozenou vlhkost a chrání je před nepříznivými vlivy.