sdsvsdPunčochy (samodržící či na podvazky), punčocháče (neboli silonky, správněji punčochové kalhoty), nadkolenky, podkolenky, návleky, ponožky, ťapky… Mezi punčochové zboží patří zkrátka vše, co se dá navléknout na nohy..

Punčochy byly do 20. let 20. století nošeny téměř výhradně muži a až od 20. let 20. století začaly být naopak téměř výhradně nošeny ženami. První punčochy, dříve také nazývané nylonky, přišly na trh – jak jinak než v USA – koncem 30. let minulého století. Do té doby se vyráběly punčochy z bavlny, nebo v luxusnějším provedení z hedvábí.

Dnes se naprostá většina punčochových přízí vyrábí z polyamidových vláken. Tato jsou často s příměsí elastických vláken např. Lycra, Spandex apod. U zdravotních punčoch tvoří tato elastická vlákna až 25 – 30 %.

My se na chvíli zastavíme u punčoch a punčochových kalhot tzv. punčocháčů. Je jich samozřejmě mnoho druhů a jejich hlavní dělení je nepochybně podle materiálů. Teplé vlněné a příjemné bavlněné pro chladnější měsíce a samozřejmě nejoblíbenější, tenké, tzv. silonky pro teplé dny a do společnosti.

U punčochového zboží většinou nalezneme označení den. Toto označení znamená zkratku slova denier a vyjadřuje sílu použitého vlákna. Fyzikálně je denier definován jako váha devíti kilometrů příze v gramech. Dámské punčochy se obvykle vyrábějí v kvalitě 20, 15 až 10 den. V podstatě by se dalo říci, že čím vyšší číslo den je, tím silnější a méně průhledné punčochy a punčocháče budou.

Díky obrovskému rozvoji umělých vláken jsou dnes tyto produkty velmi kvalitní a na rozdíl od dob minulých téměř nepouštějí oka a tím pádem vydrží mnohem déle.

Nohavice punčocháčů se spolu sešívají pomocí klínku a kalhotová část (tzv. sed) je různým způsobem zesílena (např. tvar „Panty“, „Bikini“ apod.). Když móda požaduje punčochy se švem, imitují se švy výšivkami. Materiál na punčochy může být obarven ve vlákenné hmotě nebo se barví hotové úplety v barvicích aparátech.

Zajímavou novinkou jsou punčochové kalhoty tvarující, které spolu se stahujícím spodním prádlem dokážou zformovat hezkou siluetu a někdy dokonce zmenšit problematické partie až o jednu velikost. Existují i punčocháče, které mají tzv. funkci push-up pro oblast zadečku, který je pak výše posazený a opticky pevnější.

V neposlední řadě musíme představit také zdraví velmi prospěšný typ punčochového zboží, a tím jsou punčochy zdravotní tzv. tlakové neboli kompresivní. Princip ochrany žil spočívá v tom, že v oblasti kotníku je vytvořen určitý tlak, který se směrem k pasu postupně snižuje.