Mediace se těší stále větší oblibě. I vzhledem k tomu se mediátory začali stávat také advokáti. Zajímá vás, jaké výhody a nevýhody to přináší? 

Mediátor musí být vždy nestranný

Každý mediátor musí být nestranný a neutrální. Jak je to ale v případě advokátů? Každý advokát se musí striktně řídit několika pravidly. Jedním z těch nejdůležitějších je přitom pravidlo o zákazu střetu zájmů. To zjednodušeně znamená, že advokát při poskytování svých služeb musí detailně zkoumat, zda se tím nedostane do střetu zájmů s jinou osobou. 

Představte si například advokáta, za kterým přijdou manželé plánující rozvod. Již v tuto chvíli jsou ale rozhodnutí, jak to bude s péčí o děti i vypořádáním jejich majetku. Advokáta chtějí jen požádat o to, aby jim sepsal všechny důležité dokumenty pro soudní jednání. 

V tomto případě advokát může klientům bez problémů pomoct. Pokud by se ale u nich objevil jen sebemenší náznak sporu, měl by je advokát okamžitě přestat zastupovat a každého z manželů poslat za jiným advokátem.

TIP: Absolvujte kurz na mediátora a naučte se řešit spory touto cestou. 

Advokát vždy hájí zájmy svých klientů

Na to je třeba nezapomínat. Advokát vždy stojí za svým klientem. Rozhodně se tedy nejedná o nestranného a nezaujatého člověka, právě naopak. Advokát vždy plně důvěřuje svému klientovi a nezkoumá, zda hovoří pravdu, nebo nikoliv. 

Pokud tedy chce advokát zároveň působit jako mediátor, musí v sobě umět obě tyto pozice správně vybalancovat. A zároveň sám citlivě rozeznat, kdy vystupuje jako mediátor a kdy naopak jako advokát. 

Advokát a mediátor v jedné osobě by během mediace rozhodně neměl poskytovat právní rady. Také by svým klientům neměl poskytovat svůj právní názor na celou situaci. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.