Každá z nás někdy řešila, jak zůstat online ve zahraničí. V EU už naštěstí fungují naše data bez přehnaných roamingových poplatků. Když se ale vydáme do exotičtějších zemí, jako je například Turecko, problém nastává znovu.

Pokud necháme řešení připojení k internetu na poslední chvíli, vystavujeme se nebezpečí extrémně vysokých roamingových poplatků, potenciálně nebezpečných Wi-Fi nebo SIM karty z letištního stánku, která téměř nefunguje.

Jak se vyhnout vysokým cenám a problémům?

Na trhu se v poslední době vyrojila spousta tzv. eSIM poskytovatelů, jako je Airalo, Holify, Yesim a dalších, kteří nabízejí levné datové eSIM do většiny zemí zahraničí. Funguje to tak, že si online zakoupíte takzvanou eSIM, kterou si přidáte do telefonu, a poté už odlétáte do zahraničí s funkčními daty pro danou zemi.

A jaký je rozdíl? Absurdní! Například v Turecku s českou standardní sazbou roamingu od O2 zaplatíte za 1 GB dat 4 000 Kč. 1 GB vás například u eSIM4Travel vyjde na zhruba 20 Kč.

Co to je vlastně eSIM?

eSIM je funkce, která umožňuje do telefonu nahrát elektronickou SIM kartu místo fyzické. To přináší několik výhod, zejména možnost koupě SIM karty online.

iPhone má eSIM od roku 2018. Samsung od roku 2020 pro vrcholné modely. Postupně se ale eSIM objevuje u levnějších značek a modelů. Existují také služby, co dokážou podporu eSIM přidat do vašeho současného telefonu. Více o eSIM

Jak si vybrat tu nejvýhodnější eSIM?

Vyznat se v nabídkách datových eSIM není úplně snadné. Každý poskytovatel nabízí trochu jiné balíčky, co se týká množství dat, doby platnosti a kombinace zemí. Naštěstí už ale existuje český porovnávač eSIM plánů, do kterého si zadáte, kam letíte (i více zemí najednou), na jak dlouho a kolik dat potřebujete, a on vám vybere ty nejvýhodnější datové eSIM z tisíců nabídek. Ještě k tomu dodává informace, zda daný poskytovatel podporuje češtinu a jaké má hodnocení od uživatelů.

Jak na první eSIM?

Přidání první datové eSIM není žádná věda:

  • První krok, který je teď mnohem jednodušší, je vybrání si balíčku v již zmíněném porovnávači. Co se týká množství dat, je zpravidla lepší si vybrat konkrétní velikost balíčku. 0,5 GB na den by mělo obvykle stačit. Takzvaná neomezená data bývají zpomalena, abyste i při stahování celý den nespotřebovala tolik dat. Porovnávač Vefru vás poté z daného balíčku přesměruje přímo na stránky operátora.
  • Tam si zakoupíte balíček podobně jako cokoliv jiného na jakémkoliv e-shopu. (Karty jsou předplacené, takže není potřeba žádná smlouva.)
  • Po zakoupení balíčku obdržíte eSIM ve formě QR kódu. Ten si naskenováním přidáte do telefonu. Pro tento krok je potřeba, abyste byla s telefonem připojená k internetu.

 

  • Když máte eSIM přidanou, můžete ji buď rovnou aktivovat, nebo aktivovat později, například po přistání v destinaci. Pak si akorát nezapomeňte zapnout datový roaming.
  • A data už fungují.

 

Využití eSIM balíčku pro data v zahraničí vám ušetří spoustu vrásek. Stačí jen pár minut přípravy před odletem a pak už si jen naplno užít vše, co jste si naplánovala a svou radost sdílet s ostatními, ať jsou kdekoliv.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here