Taky si vzpomínáte na bezstarostná léta strávená u babičky? Deskové hry, klid, pohoda a výborné jídlo. První věc, kterou jste dostali na stůl po dojedení lahodného oběda byl pravděpodobně kompot, že je to tak? Ač už se dnes nejedná o tradiční formu dezertu, zavařeniny prostě mají něco do sebe. Nejlepší je na nich ta různorodost, protože můžete zvolit jakýkoliv druh – jahodový, meruňkový, švestkový nebo klidně ananasový. Fantazii se při zavařování ovoce rozhodně meze nekladou. Pokud si tedy chcete připomenout sladké dětství, jste tady správně. Podíváme se společně na to, jak dosáhnout kompotu, který vás ve vzpomínkách vrátí k babičce na chalupu.

Jak začít?

Nejdříve je dobré sepsat si potřebné suroviny a nashromáždit dostatečné množství sklenic. Nejhorší totiž je, když zjistíte, že vám něco chybí v polovině procesu. To potom může s výslednou chutí a celkovou podobou kompotu dost zatočit. Potřebovat tedy budete následující:

  1. Ovoce: Druh je zcela na vaší chuti a preferencích.
  2. Sklenice na zavařování s víčky.
  3. Cukr: Jeho množství záleží na konkrétním receptu a hlavně typu ovoce. Například jahody bývají sladké samy o sobě, meruňky mohou být kyselé, a tak je lepší je přisladit.
  4. Voda.
  5. Citronová šťáva: Zajišťuje to, že barva ovoce zůstane stále sytá.
  6. Kastrol.
  7. Vařečka.
  8. Konzervační prostředky: Doporučuje se například kyselina citronová nebo kyselina askorbová.

Jde se zavařovat

Ovoce důkladně umyjte a odstraňte nepoživatelné části. U hrušek a jablek můžete také oloupat slupku, pokud preferujete ovoce bez ní. Sklenice a víčka sterilizujte. To uděláte snadno jejich ponořením do vroucí vody asi na 10 minut. Ve velkém kastrolu mezitím můžete smíchat cukr s vodou podle konkrétního receptu. Nezapomeňte také přidat výše zmiňovanou citronovou šťávu. Nálev pak přiveďte k varu a vařte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Do připravených sklenic nasypte nakrájené kousky ovoce a zalijte je horkým nálevem. Nechte si asi 1 cm místa k vrchnímu okraji sklenice. Pak nádobky pořádně uzavřete víčkem, aby se vytvořilo vakuum. Pokud chcete, můžete sklenice ještě jednou sterilizovat ponořením do vodní lázně na 10-15 minut. Kompoty nechte zchladnout při pokojové teplotě a uskladněte na tmavém, chladném a suchém místě. Nechte je tam alespoň pár týdnů, klidně i měsíců, aby vám ovoce plně dozrálo a vy si mohli vychutnat slaďoučký dezert.

Na co dát pozor

Dbejte hlavně na vlastní bezpečí. Při zavařování přicházíte do styku s vroucím sklem a vodou. Věnujte se tedy této aktivitě vědomě a nenechte se rozrušovat. Můžete si z toho udělat takovou terapii. Navíc tím, že nebudete používat u této relaxační aktivity elektroniku, navodíte tu správnou atmosféru. Vaše babička pravděpodobně při letním zavařování také neužívala PULZE, nebo neodepisovala na zprávy. Tak šup do kuchyně, ať máte na zimu vystaráno!

Autor: Elena Gotfried