„Co když v budoucnu nebudu vydělávat tolik, co dnes? A co když můj partner onemocní? A co když můj život jednou nebude tak úžasný, jako je teď?“ Toto jsou obavy, které se občas honí hlavou téměř každému člověku. Jak na ně vyzrát?

Život je jako houpačka. Stačí jedna nepředvídatelná událost, a vše se může obrátit o 180 stupňů. Jak váš život ochránit před jejich důsledky?

Nemoc nebo zranění

Dokázala byste vykonávat svoji dosavadní práci, kdybyste například úplně ztratila pohyblivost pravé poloviny svého těla? Takový zdravotní následek se vám může například stát, pokud vás na ulici srazí auto, nebo při cestě do práce nepěkně uklouznete na zledovatělém chodníku.

Lidé s trvalými zdravotními následky a invaliditou se většinou dostanou do komplikované finanční situace. Kvůli svým zdravotním problémům často nemůžou vykonávat své dosavadní povolání a invalidní důchod od státu jim nestačí na pokrytí jejich životních nákladů. Navíc jim vzniknou i další dodatečné náklady:

  • Bezbariérová přestavba bytu: až 500 000 Kč
  • Rehabilitace: až 600 Kč/hod
  • Elektrický invalidní vozík: přibližně 50 000 Kč

V takové situaci by vám zřejmě finančně pomohl váš manžel či partner. Ovšem co kdyby se taková situace nestala vám, ale vašemu partnerovi? Pokud je navíc váš manžel živitelem rodiny, finanční situace by byla špatná pro celou rodinu.

Pro prevenci chudoby je vhodné uzavřít si životní pojištění. Před zdravotními komplikacemi vás sice neuchrání, ale vždy je lepší snášet obtížnou životní situaci s nějakým tím milionem na účtu, než když jste úplně na mizině.

Tip! Věděli jste, že životní pojistka nemusí být vůbec drahá? Způsobem, jak sjednat levné a zároveň účinné pojištění, je srovnat si ceny na trhu. Vyzkoušejte například srovnávač Netfinance.cz, kde seženete životní pojistku už od 180 Kč měsíčně. Srovnejte si ceny zde.

Finanční nouze

Zdravotní komplikace nemusí být tím jediným, co vás může dostat do finanční tísně. Stačí příchod ekonomické krize a s ní spojená vysoká nezaměstnanost – a rodinný rozpočet se najednou ocitne v tísni.

Finančně náročná může být i porucha v bytě – vytopený byt může vyjít na desítky tisíc korun. Jak se na tyto situace připravit?

Řešením je vytvořit si dostatečnou finanční rezervu. Díky úsporám získáte nejen peníze na účtu, ale i větší svobodu v životě. Nepoloží vás každý větší výdaj nebo ztráta zaměstnání. Navíc přestanete být finančně závislí na vašem zaměstnavateli a v případě, že se vám vaše práce přestane líbit, bez starostí mu můžete dát sbohem – protože na to máte!

Jak začít vytvářet finanční rezervu (která by měla být minimálně ve výši 6 násobku vašeho měsíčního příjmu?)

  • Odhalte, za co utrácíte nejvíc. Několik měsíců si zapisujte, za co v běžném životě utrácíte. Zjistěte, na kterých pět položek vynaložíte nejvíce peněz. A poté začněte hledat alternativy k těmto drahým výdajům. Například nákup drahých oděvů nahradit nakupováním v outletech, cestu autem do práce nahradit městkou hromadnou dopravou, atd.
  • Počkejte si na slevy. Každý produkt, který je novinkou, je poněkud drahý. Někdy stačí počkat 2 – 3 měsíce, až ten nejnovější telefon, počítač nebo boty zlevní.
  • Řekněte si o vyšší plat. V současné době je nízká nezaměstnanost a firmy se přetahují o zaměstnance. Využijte toho a řekněte si svému nadřízenému o větší peníze – je velká šance, že řekne ano.

 

Přečtěte si také: 4 zázračné potraviny, které snižují riziko vzniku rakoviny