S příchodem jara jsme pověsili na hřebík všechno zimní vybavení. Než ho však uložíme úplně, měli bychom mu za celosezónní práci poděkovat. To uděláte nejlépe, když ho před uložením pořádně vyčistíte. Jak tedy správně vyčistit lyžařské kalhoty, bundu i další zimní oblečení?

Zdánlivě lehká otázka má však hned několik možných řešení. Záleží totiž na tom, z jakého materiálu je vaše oblečení vyrobeno. Jaký způsob čištění je pro vaše zimní oblečení ideální, vám napoví štítky. Proto hledejte, instrukce k údržbě, na vaší bundě nebo kalhotách jistě někde budou.

Jak čistit lyžařské oblečení?

Praní lyžařských kalhot a bund je v zásadě snadné, ale panuje o něm hodně mýtů. Nejrozšířenějším a také nejhorším je tvrzení, že by se nemělo prát vůbec. Praním totiž ničíte membrány materiálů a děláte je tak nefunkčními. Kromě toho, že byste si po pár sezónách přišli jako šmudlové, opak je pravdou.

Právě pot a špína membrány ničí, protože je zanáší. Kvůli tomu pak nedokáží membrány plnit svou funkci. Zhoršuje se tak prodyšnost materiálu i jeho další vlastnosti, kvůli kterým jste ho pořizovali.

Funkční oblečení tedy určitě perte, jen si ohlídejte v čem a jak. Ideálně si pořiďte speciální prací prostředek, který rovnou obnoví i voděodolné vlastnosti materiálu. Při praní používejte šetrný program, oblečení neždímejte a nikdy nepřidávejte aviváž. Ta by totiž membrány zanesla a zničila (odtud možná vychází zmiňovaný mýtus).

Proč byste neměli lyžařské oblečení z dutého vlákna ždímat? Odpověď se přímo nabízí, vlákna by se zlámala a oblečení by ztratilo na funkčnosti. A to rozhodně není cílem. Kromě toho by se vám takové praní i dost prodražilo, když vezmeme v potaz pořizovací cenu takového oblečení.

Čištění péřového oblečení

Pokud dáváte před syntetickými materiály přednost přírodnímu peří, čeká vás při jeho údržbě taky dost práce. Péřová bunda se dá prát doma, ale musíte se obrnit trpělivostí a mít na to prostor. Všechno začíná tím, že se musíte do praní pustit ručně. Tedy napustit bundě vanu vlažné vody a přidat speciální čisticí prostředek. Bundu nechte chvíli v lázni odpočívat a potom ji jemně perte a máchejte.

Po praní musíte nechat bundu volně uschnout. Nejprve vymačkejte pomocí ručníku přebytečnou vodu. Bundu položte na vodorovnou podložku a nechte ji tři dny sušit. Pravidelně ji natřásejte, aby peří nevytvořilo chumel. Ty by pak mohly začít plesnivět. Pokud máte sušičku, můžete bundu sušit v sušičce, přidejte k ní však tenisáky.

Jde to i bez práce

Nechce se vám podstupovat praní zimních kousků doma? Nemusíte, stačí si vybrat čistírnu, kam oblečení odnesete. Vlastně nebudete muset ani to. Cleany.cz to totiž udělá za vás. Vy si pohodlně on-line vyberete, co potřebujete vyčistit, a o zbytek se postarají odborníci. Ve vámi vybraný čas přijede kurýr a vyzvedne oblečení, odveze ho do specializované čistírny, kde dostane vaše lyžařská bunda i kalhoty prvotřídní péči a pak ho zase přiveze k vám domů.

Vy si pak už jen čisté a voňavé oblečení uložíte do skříně a necháte ho odpočívat do příští zimy. Pro všechny případy ho zabalte do ochranných obalů, které zabrání poškození, zaprášení i případnému napadení moli či jinými škůdci.