Ať už je sport vaší každodenní aktivitou. Nebo chcete s pravidelným tréninkem začít, víte jak vybírat sportovní podprsenky? Ty by měly zajistit maximální fixaci, zmírnit otřesy, a zabránit povolení, destrukci vazů a elasticity kůže. Čím intenzivnější pohyb vykonáváte a čím objemnějším dekoltem disponujete, tím vyšší nároky by měly splňovat. Mnoho aktivních sportovkyň tvrdí, že podprsenka je vedle obuvi nejdůležitějším kusem vybavení. Její výběr je klíčový, pokud toužíte zachovat pevný tvar a mladistvý vzhled svého poprsí. Ukážeme si několik triků, které vám pomohou s výběrem té nejvhodnější.

Jak vybírat sportovní podprsenky podle způsobu fixace

Fixace a minimalizace pohybů při sportovní zátěži, to jsou hlavní kritéria, která byste měly sledovat. Rozlišují se dva základní druhy.

Kompresní

Tento typ je založen na technice komprese, kdy jsou prsa přitlačena k tělu. Oblékají přes hlavu a jejich velikost je uváděna v hodnotách od XS, S, M, L, XL. Hodí se na lehčí sporty a jsou určeny pro ženy s menšími ňadry.

Nekompresní

Představitelky druhé skupiny jsou vybaveny vyztuženými košíčky. Váha spočívá a je zajištěna zpevněným spodním okrajem a širokými polstrovanými ramínky. Ta mají obvykle nastavitelnou délku. Oblékají se jako klasická podprsenka se zapínáním na háčky. Jsou číslovány jako kombinace obvodu hrudníku a velikosti košíčků, tedy 75/B, 80/C, 85/D a dále.

Víte, jaká je vaše správná velikost?

V této oblasti mnoho žen tápe. Až 80 % žen nosí špatnou velikost. Pro správný výběr je znalost klíčová. Skládá ze dvou ukazatelů. Jejich získání je velice snadné. Stačí k němu krejčovský metr a jednoduchý výpočet.

3 kroky k určení velikosti

1. Změřte obvod hrudníku. Zapište si údaj v centimetrech. Hodnotu zaokrouhlete na nejbližší násobek 5. (například 78 = 80, 94 =95)

2. Druhým rozměrem, který budete potřebovat je obvod přes prsa. Metr vedeme přes nejširší místo.

3. Odečtěte první hodnotu od druhé. Velikost vašich košíčků je uvedena v tabulce.

Rozdíl10 – 1414 – 1616 – 1818 – 2020 – 2222 – 24
Velikost košíčkůABCDEF

Při zkoušení podprsenek ke sportu volte košíčky o číslo menší! Materiály jsou dostatečně pružné a menší velikost vám zaručí pevnější ukotvení a přitažení.

Výběr podle sportu

Při výběru se můžete orientačně doporučeními výrobců. Obvykle se uvádí tři skupiny podle druhu pohybové aktivity.

Lehká podpora

Jóga, pilates, bosu, flowin, chůze.

Střední podpora

Cyklistika, in line brusle, lyže, běžky, veslování.

Vysoká podpora

Běh, aerobik, trampolíny, badminton, volejbal, basket, fotbal.

Zkoušení v kabince

Abyste si byly opravdu jisté, že jste káply na ten správný exemplář, udělejte malý test. Vzpažte! Spodní okraj by se neměl vysouvat směrem vzhůru. Měl by pevně držet v původní poloze.

Dále je vhodné si zacvičit. Otestujte zboží několika výskoky, během na místě nebo simulací sportu, který provozujete. Zjistíte, zda podprsenka správně sedí a zda minimalizuje nežádoucí pohyb prsou.

Pozornost byste měly věnovat i složení. Je vyrobena z funkčních materiálů? Základem by měl být různý poměr polyesteru, polyamidu, polypropylenu nebo elastanu. Někdy mají látky i antibakteriální úpravu. Zkontrolujte, zda výrobek umělá vlákna obsahuje a zaručuje odvod potu.

Na závěr

Ukázali jsme si, jak vybírat podle druhu zátěže a typu pohybové aktivity. Víte již, jak na správnou velikost a jaká kritéria by měl výrobek splňovat. Důležitý je ale hlavně váš pocit. Možná nyní budete mít vetší jistotu, že jsou vaše vnady plně chráněny. Své znalosti můžete aplikovat okamžitě, neboť víte, co hledat, čeho se vyvarovat a na co se zaměřit. Ušetřený čas můžete využít. Třeba vyrazit na lekci jógy. Nebo dáte přednost joggingu?

Věnujete se pravidelnému cvičení? Co si myslíte o důležitosti sportovní podprsenky? A co by mohli výrobci ještě zlepšit? Máte nějaké návrhy nebo nápady na zdokonalení?