Ať už jste žena nebo muž, určitě jste se setkali se stereotypními názory, že některé profese a druhy prací mohou vykonávat pouze muži nebo se naopak hodí jenom pro ženy. Vždyť to známe, muži dominují stavebnictví, plynárenství a strojírenství, ženy naopak administrativě, vzdělávání, zdravotnictví a pečovatelství.
Svět se mění a s tím se i boří zastaralé mýty, ženy se nebojí ujmout „mužské“ práce a muž se například neostýchá odejít na mateřskou dovolenou. A tak by to mělo ideálně v naší společnosti fungovat, pracovat dohromady jako tým a uplatňovat talenty, znalosti a dovednosti bez ohledu na pohlaví a genderové zastoupení.
Za uplynulých několik let se ukázalo, že žena dokáže být stejně úspěšná manažerka jako muž. Populární profesní portál LinkedIn uvedl, že se přijímání žen zlepšil u 68 % povolání. Personální oddělení poukazují na řadu způsobů, jenž můžou zlepšit rovnost v procesu přijímání a povyšování v práci. Klíčem je mentorství, rovnocenné finanční ohodnocení a omezení předpojatosti vůči jednomu či druhému pohlaví.
Gastronomie
Přestože si doma za plotnou častěji vzpomenete na svoji matku než otce, obecně platí, že v případě profesionální kuchařů a šéfkuchařů, potažmo majitelů restaurací, vládnou muži. Určitě se jedná o náročnou profesi z mnoha ohledů – časově i fyzicky. Mezi cíle každého světoznámého šéfkuchaře patří získání hvězdy Michelin. To se naštěstí už nepovažuje jenom za chlapskou záležitost a povedlo se to řadě žen. Překvapivě už v roce 1932 se to podařilo Eugénii Braziérové z francouzského Lyonu. Francouzské kuchařky vůbec vévodí téhle kategorii, nějaká talentovaná česká zástupkyně se doufejme taky brzy dočká.
Architektura
Tahle náročná profese je nesporně doménou mužů, už přes sto let se ženy snaží uchytit v moderní architektuře. Například ve Spojených státech amerických se Mary Louise Pageové poprvé podařilo v roce 1879 promovat z architektury. Dříve dokonce architektonické školy odmítaly ženy, a tím se předsudky ještě více zakořenily. Naštěstí ženy dokazují, že si svoje místo v téhle úžasné profesi zaslouží. Příkladem je mimořádně talentovaná Zaha Hadidová, původem z Iráku, která vždy skvěle ovládala matematiku a v sedmdesátých letech vystudovala ve Velké Británii architekturu. Svým osobitým stylem si získala významné zakázky po celém světě a dokonce si vysloužila Pitzkerovu cenu. Její studio i po její smrti úspěšně funguje a pokračuje v designu podle jejího osobitého stylu.
Poker
Poker je strategická hra, co vyžaduje analytické myšlení, pevné nervy, celou řadu dovedností a taky dobrou intuici. Od gentlemenských klubů přes soukromá herní setkání po profesionální úroveň – tahle profese byla vždy spojována s muži. Ale i tady došlo ke změně, aktuálně jsou na špičce mezi profesionálním hráči zastoupené také ženy. Mnozí z vás už třeba slyšeli o Jennifer Shahadeové z USA nebo Muskan Setheové z Indie, obě patří do stáje PokerStars. Muskan vynikala v karetních hrách už od dětství, když se je naučila od svojí babičky. Přestože pracovala nejdříve ve více ženských profesích jako je móda, dostala se k hraní pokeru. Možná za to může sledování pokerových turnajů společně s jejím otcem. Tahle půvabná žena, která se věnuje charitě v oblasti záchrany zvířat, má jasný cíl – stát se nejlepší poker hráčkou. Tak ať se jí to podaří.
Letectví
Poetická profese pilota je cesta na dlouhé míle, tím je samozřejmě míněný výcvik a doba, než se vůbec kvalifikovaný pilot může dostat do kokpitu dopravního letadla. Samotný výcvik trvá minimálně dva roky, ten je ovlivněný velmi finančně náročným tréninkem a také časovou dostupností. Po teoretickém vzdělání následuje letová praxe a nalétané hodiny na určitých typech mašin, jenž opravňují absolventy k létání. Nejslavnější pilotkou byla asi Amelia Earhartová z USA, která v roce 1928 odvážně přeletěla Atlantský oceán. První českou aviatičkou byla Božena Laglerová, ta získala svůj letecký průkaz jako třináctá žena na světě! Jak úctyhodné. Narodila se na pražských Vinohradech a původně se toužila stát operní pěvkyní. Bohužel ztratila hlas a odjela do Paříže, kde se potkala se svou láskou – aviatikou. V roce 1911 nastoupila do berlínské letecké školy a její slavná dráha byla odstartována.
Existuje jistě mnoho zbytečných předsudků ve všech oblastech našeho života a možná o to víc jsou příklady lidí, žen i mužů, kteří se nebojí pokořit stereotypy, tak motivující pro náš pro všechny.
Zdroj obrázku: Kinga, G-Stock Studio / Shutterstock.com