Potřebujete koupit notebook do kanceláře a nemáte vůbec páru, na co při výběru dát pozor? Nebo jste vášnivý hráč a potřebujete stroj, který vám konečně bude vyhovovat a na němž se každá hra nebude sekat?
Nebo je vaší doménou počítačová grafika a hledáte vyhovující notebook, který zvládne zobrazit i ty největší detaily?
Či jste student a potřebujete vše výše zmíněné? Pro vás všechny máme přehledné a stručné vysvětlení, na co při výběru jednotlivých typu notebooků zaměřit.
Notebook pro kancelářskou práci a sledování filmů
Jste-li nenáročnými uživateli, kteří používají laptop na běžné kancelářské práce a občas se mrknou na nějaký ten film, máme pro vás dobrou zprávu. Tato kategorie notebooků bývá nejlevnější a většina dnes nabízených notebooků je pro tyto účely vhodná.
Na co se ale vyplatí zaměřit, pokud chceme trochu lepší notebook této kategorie?
- Kapacita paměti – Vyhovující optimum pro tyto účely jsou alespoň 4 GB, pod 2 GB paměti raději vůbec nechoďte.
- Procesor – V dnešní době seženete notebooky s procesory Intel nebo AMD. Většina dnešních procesorů je již tak výkonná, že rozdíl nepoznáte. Chcete-li však dobrý poměr cena/výkon, zaměřte se na řadu procesorů Core i3, i5, i7.
- Disk – Při výběru disku už rozdíl poznáte. Jednoznačně je dobré si připlatit za rychlejší SSD disk, než kupovat levný plotnový HDD disk. Rychlý disk oceníte především u notebooku s menší pamětí a méně výkonným procesorem, kde pomůže k vyšší rychlosti odezvy. Pokud je to možné, zjistěte si u disku i počet přenášených dat za sekundu a pokuste se dostat alespoň k hodnotě okolo 1 000 MB/s.
- Grafická karta – Pro běžnou práci postačí běžná, klidně i integrovaná do procesoru. Navíc, čím méně výkonná grafická karta, tím méně notebook zatěžuje akumulátor.
- Akumulátor – Logicky platí, že čím výkonnější notebook, tím vyšší spotřeba. Běžný notebook má v klidu spotřebu okolo 10 W. Kapacita akumulátoru se udává ve Wh, tedy kolik watů a jak dlouho je akumulátor schopen dodat. 100 Wh akumulátor bude tedy živit běžný notebook (se spotřebou 10 W) okolo 10 hodin.
Cenově se v této kategorii, pokud jste nenároční, dostanete klidně notebook do 10 000 Kč.
Požadavky na herní notebooky
Při výběru herního notebooku se budete zaměřovat na podobné parametry, jako při výběru notebooku do kanceláře. Jen budete mít větší nároky. Většina současných her je velmi náročná na výpočetní výkon, proto je potřeba se zaměřit především na špičkový procesor, grafickou kartu a kapacitu paměti.
Jako optimální procesor pro herní notebook lze doporučit vyšší členy řady Core ix. Optimálně Core i7 v 7. nebo raději 8. generaci. Cenový rozdíl mezi poslední a předposlední generací procesorů není tak výrazný a při koupit procesoru poslední generace můžete získat výrazně výkonnější kousek. Generaci procesoru poznáte podle prvního čísla za pomlčkou, např. Core i5-7200.
Jako nejvhodnější typ grafické karty pro herní notebooky lze doporučit kartu dedikovanou, neboli samostatnou, s vlastní pamětí minimálně 2 GB, optimálně až 8 GB.
Za naprosté minimum pro herní notebooky je považována operační paměť o velikosti 8 GB, náročnější hry však budou vyžadovat alespoň 16 GB. Při nákupu je vhodné zkonzultovat možnost její výměny, případně navýšení v budoucnu.
Dnes již běžnou samozřejmostí je u notebooků na hry kvalitní displej se standardem Full HD. Pro herní účely samozřejmě vybíráme kousek s maximálním rozlišením.
Notebooky pro grafiky a studenty
Studentské notebooky i notebooky pro grafiky by měly splňovat minimálně stejná kritéria jako notebooky herní. Většina studentů sice potřebuje laptop pouze na běžné kancelářské práce.
Studenti některých oborů však potřebují kvalitní grafiku a rychlou odezvu při práci s grafickými programy náročnými na výkon. A to, že si většina studentů ráda sem tam zahraje i nějakou hru, je snad jasné.
Kvalitní herní notebooky za studentské ceny
Nejlevnější herní či studentské notebooky seženete již za ceny okolo 15 000 Kč. Kvalitnější kousky, na nichž bude hraní požitkem, se však mohou cenově vyšplhat i k 50 000 Kč. Půjdete-li však na jejich nákup chytře, můžete výrazně ušetřit.
Zaměřte se na notebooky z předváděcích akcí, leasingů, či kousky vrácené v zákonné lhůtě. Obvykle jde o modely z vyšších řad s výrazně nižší cenou a slevou až 70 %, které prochází po vrácení náročným testování a případnou výměnou vadných dílů. Navíc na ně můžete získat záruku 12 měsíců.
Autor: inComputer.cz