Aerarium je krásnou a nenáročnou dekorací. Ale nejen tou. Jedná se, velmi jednoduše řečeno, o zahrádku v kouli. Jak si něco podobného vyrobit i doma?

Co je aerárium

Aerárium je taková zahrádka zavěšená na niti. Malý kousek přírody díky němu můžete mít kdekoli, dokonce i v miniaturním panelákovém bytě. Je velmi nenáročné na prostor, přesto v něm ale rostou opravdové rostliny, neošidíte se tak o pocit, že máte v bytě přece jen něco živého. Navíc aerárium velmi krásně vypadá prakticky v každém interiéru.

Do skleněné nádoby lze umístit celou řadu rostlin, které mají vhodné rozměry a jste schopni jim uvnitř zajistit adekvátní prostředí pro život. Hodí se sukulenty, masožravky, miniaturní orchideje nebo tillandsie. Kdo se přece jen nechce starat o žádné rostliny, může klidně sáhnout po umělých nebo usušených a vytvořit si efektní dekoraci ve skle.

Co potřebujeme pro výrobu

Chcete-li si pořídit vlastní aerárium, můžete si ho docela jednoduše sami vyrobit a není nutné jej kupovat. Návod na aerárium je velmi jednoduchý. To nejdůležitější seženete v každých dobře zásobených floristických potřebách, případně můžete zavítat i do hobby marketu.

Potřebujete samotné aerárium, tedy skleněnou nádobu, rostliny, dále si musíte opatřit vhodný substrát, s jehož výběrem vám v obchodě v případě potřeby určitě ochotně poradí. Původní myšlenka aerárií je jejich zavěšení na provázek volně do prostoru, takže si opatříme i ten.

Můžeme si určitě to naše ale ponechat i volně například na stole. Podle vlastního vkusu si pak nachystáme ozdoby v podobě kamínků, dekoračního písku, mušlí atd. Pomoci při osazování rostlinek si můžete například obyčejnou kávovou lžičkou nebo pinzetou.

Jak postupovat při práci

Jednoduše nasypeme drť, písek nebo jiný posyp za pomoci lžičky do nádoby. Svrchní vrstvu by pak měl tvořit substrát pro rostliny. Pamatujte na to, že aerárium je rozměrově poměrně malé, proto to s výškou vrstev nepřežeňte, aby se vám ještě někam vešly rostliny. Následně už jen vybrané rostliny s citem vezměte a zasaďte dovnitř.

Jakmile budeme mít rostlinu na svém místě, podle vlastní fantazie můžeme následně kolem ní aranžovat i další prvky. Výsledek už stačí pouze pověsit na vhodné místo. Pokud máme uvnitř sukulenty, mělo by to být takové, které je dostatečně slunné.

Jinak je péče o aerárium velmi nenáročná. Rostliny uvnitř musíme opatrně zalévat. Opět nám k tomu poslouží voda dávkovaná čajovou lžičkou. Dávejte opravdu pozor na to, abyste si svou miniaturní zahrádku nepřelili.

Vodu už z ní nebudete mít, jak dostat a rostliny vám s vysokou pravděpodobností uvnitř uhnijí. Již zmiňované sukulenty například postačí zalévat pouze jednou měsíčně. Pokud to vzhledem k druhu rostliny stačí, pak můžeme pouze rosit.